24. sezóna PKF – Prague Philharmoni

24. sezóna PKF – Prague Philharmonia oslavuje podmanivost lidského hlasu

www.pkf.cz

 DSC2107

Hlavním rysem sezony PKF – Prague Philharmonia 2017/2018 s podtitulem „podmanivě“ je oslava lidského hlasu. V pečlivě sestaveném programu se představí světoví pěvci, například Andrej Bondarenko, Karita Mattila, Lucas Meachem, Simona Houda Šaturová, Paul Groves nebo Dinara Alieva. PKF se vrací ke svému kmenovému repertoáru, který tvoří První vídeňská škola: zazní pět Beethovenových symfonií a tři jeho ouvertury či mistrovský opus Josepha Haydna, oratorium Stvoření. Pozornost se soustředí také na moderní Beethovenův odkaz v dílech vídeňského okruhu – Richarda Strausse, Antona Weberna, Albana Berga či Alexandra Zemlinského.
Zatímco předchozí sezona PKF – Prague Philharmonia představila světově proslulé instrumentalisty po boku hráčů z řad orchestru, sezona 2017/2018, se zejména v deseti večerech orchestrálního cyklu v Rudolfinu věnuje lidskému hlasu. Přední pěvci přednesou písně či písňové cykly, které umělecké vedení orchestru považuje za mimořádné skvosty, ačkoli nepatří k běžně uváděným. Jsou to například Beriovy Folk Songs, Brittenovo Nokturno či písně Sergeje Rachmaninova. Zazní rovněž dva cykly Gustava Mahlera. Na mimořádném koncertě vystoupí sopranistka korejského původu Sumi Jo s náročnými áriemi Richarda Strausse a W. A. Mozarta.
PKF se nevyhýbá ani velkým sborově-orchestrálním dílům: na závěr letošní sezony zazní Brahmsovo Německé requiem, tu minulou uzavřel Mendelssohnův Chvalozpěv. V říjnu 2017 zazní Velká instrumentální mše Franze von Suppého – autora známého hlavně díky operetám. Toto dílo objevil ve vídeňském archivu dirigent Petr Chromčák, v novodobé premiéře je uvedl v roce 2010.
Lidský hlas bude přítomen v mnoha podobách také na koncertech komorního cyklu K v Českém muzeu hudby a své místo najde též v dramaturgii cyklu soudobé hudby Krása dneška v Experimentálním prostoru NoD.
„PKF se nachází ve skvělé formě a společně sklízíme ovoce předchozí tvrdé práce. V uplynulém roce jsme natočili několik alb pro prestižní vydavatelství, kterým se dostalo nadšeného přijetí, a tím jsme upevnili reputaci orchestru v zahraničí. Posílili jsme také spolupráci s Královskou operou v Ománu jako její rezidenční těleso,“ hodnotí spolupráci šéfdirigent a hudební ředitel PKF Emmanuel Villaume. Sám se ujme taktovky na šesti koncertech, včetně mimořádného.
„Je až s podivem, jaká symbióza vznikla mezi panem šéfdirigentem Villaumem a hráči PKF. Je to vztah plný uměleckého souznění a vzájemného pochopení, což se samozřejmě odráží na výsledcích a náladě orchestru. Mám z toho velikou radost a moc se těším na nadcházející sezonu,“ uvedl ředitel PKF Radim Otépka.

 

PKF opět na zahraničních pódiích


Také v sezóně 2017/2018 si bude v rámci své zájezdové činnosti orchestr PKF – Prague Philharmonia podmaňovat srdce a duše posluchačů na několika kontinentech světa. Na konec září tohoto roku plánuje PKF dvoutýdenní turné po Číně s dirigenty Leošem Svárovským a Zbyňkem Müllerem. Hrát se budou díla českých klasiků Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka spolu s kompozicemi Ludwiga van Beethovena a P. I. Čajkovského. Na přelomu listopadu a prosince pak orchestr absolvuje téměř třítýdenní turné s maďarským trumpetovým virtuózem Gáborem Boldoczkým po Německu, Francii a Maďarsku. Během tohoto zájezdu se orchestr mimo jiné vrátí do nového koncertního sálu Elbphilharmonie v Hamburku i na další prestižní místa jako například do Alte Oper ve Frankfurtu nebo Lisztovy akademie v Budapešti.
Do Budapešti pak orchestr v příští sezóně zavítá ještě jednou na tři koncerty v dubnu příštího roku. Na renomovaném Budapešťském jarním festivalu provede s vynikajícím maďarským houslistou Kristófem Barátim mozartovským maraton, kdy během tří večerů zazní všechna Mozartova díla pro housle.
V příští sezóně bude pokračovat úspěšná spolupráce PKF s Královskou operou v Ománu. Orchestr bude do sultanátu cestovat mezi letošním listopadem a dubnem příštího roku celkem čtyřikrát a opět jej čekají velmi rozmanité projekty se skvělými umělci z celého světa, ať už to bude Roberto Alagna s Alexandrou Kurzak, Marcelo Álvarez, Andrew von Oeyen, Ann Hamptom Callaway nebo balet lyonské opery se svými étoiles. Silvestrovský koncert zahraje PKF v Ománu pod taktovkou svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma, se kterým se v příští sezóně podívá dále například do Mnichova v programu s českou hudbou (Dvořákova 8. symfonie) a se sólistou Danielem Müllerem-Schottem (Dvořákův violoncellový koncert). Z nahrávacích projektů v příští sezóně zmiňme CD s Angelou Gheorghiu pro Warner Classic a Gáborem Boldoczkým pro Sony Classic.

 

Donátorská řada PKF – Lobkowicz abonmá
Druhým ročníkem bude v roce 2018 pokračovat donátorská řada koncertů v Lobkowiczkém paláci, který orchestr nově připravuje pro své podporovatele v úzké spolupráci s rodinou Lobkowiczů a kurátory Lobkowiczkých sbírek. Podtitulem čtyř výjimečných večerů je Setkání s příběhy umění. „Tento v Praze ojedinělý koncept vzbudil pozornost publika a kombinace exkluzivního zážitku a mecenášského přesahu si nachází své nadšené příznivce,“ uvedl ředitel Otépka. Pro rok 2018 je opět připravena čtveřice koncertů s vynikajícími sólisty: orchestrem velmi ceněným a pražským publikem oblíbeným trumpetistou Sergejem Nakarjakovem či dynamickým houslistou Kristófem Barátim, zářijový koncert pak proběhne přímo pod taktovkou Emmanuela Villauma.

 

Podpora orchestru
PKF – Prague Philharmonia je obecně prospěšnou společností bez zřizovatele a neobejde se bez podpory z veřejných zdrojů. Jejími tradičními podporovateli jsou hlavní město Praha a Ministerstvo kultury. Kromě toho rozvíjí PKF koncept soukromého mecenášství, a to prostřednictvím Klubu Philharmonia, kam v minulé sezoně opět přibylo několik významných mecenášů. Nově zavádíme systém donátorských vstupenek na koncerty, které umožní jednoduchou formou podpořit vybranou řadu. Tato podpora mimo jiné pomáhá udržovat cenu vstupenek a abonmá na výši dostupné pro širokou posluchačskou obec.

 

PKF a DOX
PKF se bude prezentovat novými fotografiemi pořízenými Petrem Králíkem v jedinečném prostředí „vzducholodi“ Gulliver v Centru současného umění DOX. Zvolené prostředí symbolizuje nekonformnost, nezávislost, energii, vizi a neustálé směřování ke kvalitě bez kompromisů, jimiž se vyznačuje jak PKF, tak DOX.

Informace o vstupenkách
Prodej abonmá bude zahájen 2. 5. 2017, prodej jednotlivých vstupenek startuje 1. 6. 2017. Bližší informace k programu i k prodeji vstupenek na www.pkf.cz

 


Zdroj: Prague Philharmonia

18. červen 2018
Dnes má svátek Milan

Počasí


 

IMG 5592

jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek