Pozoruhodná kniha Nadechnutí o Rostislavu Černém

Pozoruhodná kniha Nadechnutí o Rostislavu Černém

IMG 0291 foto jpertakova
Křest knihy Nadechnutí od Terezy Pokorné se stal výjimečnou vzpomínkou na textaře, překladatele, scenáristu Rostislava Černého (+2015). Autora hitů šedesátých let jako jsou např. Oliver Twist, Trezor, Dej mi pár okovů, Loudá se půlměsíc, Čas růží a mnoha dalších.

IMG 0242
Rostislav Černý vystudoval DAMU, objevoval se na scénách divadel malých forem v šedesátých letech, hrál například v semaforském Člověku z půdy a především psal texty písní. Se Srncovým Černým divadlem pak odjel do Spojených států. Po osmašedesátém roce tam emigroval. V devadesátých letech se vrátil do Čech a pracoval v Českém rozhlase.
Herečka Tereza Pokorná byla obdivovatelkou Rostislava Černého, měla k němu vřelý přátelský vztah. Rozhodla se připravit o něm knihu, protože, jak říká „na Rosťu se nedá zapomenout.“
Kromě osobních vzpomínek jsou částí knihy verše Rostislava Černého, jeho epigramy a zvláště texty, které zhudebnily. Knihu Nadechnutí doplňuje kresba Richarda Fremunda, který měl mnohé společného s divadly malých forem. Tereza Pokorná odvedla skvělou práci. A spolu s ní i výtvarník Jaroslav Fišer, fotografka Dagmar Hájková a mnoho dalších fotografů, jejichž práce našla Tereza Pokorná v archivu Rostislava Černého. Ke knize je přidáno cédéčko s nahrávkami dvaadvaceti nejoblíbenějších písní Černého.


Nadechnutí Terezy Pokorné vydalo nakladatelství Primus.


Zdroj: redakce

foto: Jana Pertaková

19. červen 2018
Dnes má svátek Leoš

Počasí


 

IMG 5592

jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek