Statistky UberEats ukazují zajímavý trend ve stravovacích návycích - Saláty vs. guilty pleasure

Saláty vs. guilty pleasure. Statistky UberEats ukazují zajímavý trend ve stravovacích návycích

 

Uber zveřejnil seznam nejoblíbenějších restaurací a pokrmů na základě statistiky objednávek přes aplikaci UberEats. Ukazují dominanci asijské kuchyně a výrazný růst v oblibě zdravého stravování. Žebříčku nejlépe hodnocených pokrmů ovšem stále vévodí stará dobrá klasika: na první třech místech se seřadily hovězí burger, sýrové hranolky a pizza. Zdravá strava si ale pomalu razí cestu i do Česka.


 bamijidlobahn
Vegetariánství, veganství i flexitariánství se z původně okrajových záležitostí pomalu stávají stravovacím standardem pro stále větší počet Evropanů. V Česku se tento trend potvrzuje jen částečně. Na rozdíl od dalších evropských uživatelů UberEats se Češi zatím masa vzdávat nechtějí, stále častěji ale preferují jeho zdravější a lehčí úpravu v kombinaci s čerstvou zeleninou. Menu čtyř z desíti nejoblíbenějších restaurací uživatelů služby UberEats tak sestává výhradně ze salátů a zdravé stravy. Ty jsou v těsném závěsu za kuchyní asijskou, která je v Praze vůbec nejoblíbenější.

 

Bánh Mì – praktičtější Phở
Asijská kuchyně se vyznačuje rovnováhou mezi plnou chutí a zdravějším zpracováním surovin, a právě na ni se specializuje hned pět z desíti nejoblíbenějších restaurací pražských uživatelů UberEats. Převažuje mezi nimi hlavně ta vietnamská v čele s bagetami Bánh Mì. Populární pokrm vznikl prozaicky: zabalením výrazných chutí surovin poloostrova Zadní Indie do praktické bagety z dob francouzské koloniální hegemonie. I to dělá z Bánh Mì ideální take-away svačinu. Z dalších východních kuchyní je pak zastoupena ještě indická nebo trošku překvapivě už méně známá arménská.

 

Salátové lego
Milovníci zdravé stravy o sobě dávají vědět, důkazem čehož jsou salaterie v Praze rostoucí jako houby po dešti. Nejvíce „salátových“ objednávek přes UberEats si připisuje havajská specialita poke. Jde o misku se zcela syrovými nebo marinovanými rybami, tropickým ovocem a zeleninou, doplněnou o rýži. Zákazníci většiny podobných bister si navíc mohou sestavit vlastní salát přesně podle chuti.

salatovelegojisdlo1
Desítku nejoblíbenějších podniků uzavírá pobočka celosvětové sítě prodejen bubble milk tea nápojů Comebuy.

Opravdu se zelenina nemůže s dobře propečeným plátkem mletého hovězího měřit?
Zcela z jiného ranku je potom pohled na trojici vůbec nejlépe hodnocených jídel, kde se pospolu drží globální hegemoni streetfoodu: burger, hranolky a pizza. Nutno ale dodat, že jim z bramborové pozice na paty dýchá kuřecí salát z bistra Green Day Salads, kterému se tak společně s asijskou restaurací Chilli & Lime podařilo umístit na předních místech obou žebříčků. Milovníci české kuchyně pak v posledních měsících vyzdvihovali zejména moravského vrabce ze Staré Kotelny.

 

Top 10 nejoblíbenějších restaurací uživatelů UberEats
1.    Chilli & Lime
2.    Poke Haus
3.    Comebuy
4.    Puzzle Salads
5.    BAMI
6.    UGO Salaterie
7.    Green Day Salads
8.    Taj Mahal Express
9.    Bánh Mì Makers
10.    Arm Tasty Food

 

 

Top 7 nejoblíbenějších pokrmů podle uživatelů UberEats

Typ jídla    Název jídla                       Restaurace
Burger     Bacon Cheese Burger         Kaiser Franz Burger
Hranolky    Cheesy Fries                    BAR FuD
Pizza        Quattro Stagioni Pizza       Pizza Borsalino
Salát        Chicken salát velký             Green Day Salads
Bun Bo    Nam Bo    Bun Bo Nam Bo   Chilli & Lime
Sushi       Sake Maki s lososem           Sushi Bar Made In Japan


Česká kuchyně    Moravský vrabec, špenát, bramborový knedlík    Restaurace Stará Kotelna

 

O UberEats

UberEats je mobilní aplikace, přes kterou si můžete objednat rozvoz jídla ze zapojených restaurací. Po větších městech napříč světem se šíří od roku 2015 a v Praze tato služba funguje od srpna 2018. Aktuálně si pražští zákazníci mohou jídlo objednat z více než 300 různých restaurací. Jejich výběr je velmi pestrý: od libanonské přes oblíbenou vietnamskou až po americkou kuchyni, nabídka ale zahrnuje například i řadu veganských možností. Objednané jídlo k zákazníkovi dorazí v průměru za 28 minut. UberEats funguje ve více než 350 městech po celém světě – a abyste si mohli objednat ve kterémkoliv z nich, vystačíte si s jedinou mobilní aplikací.

Tým Uber Česko
 

17. říjen 2021
Dnes má svátek Hedvika

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek