Světová a česká novodobá premiéra z děl Mozartova současníka J. K. Vaňhala

Světová a česká novodobá premiéra z děl Mozartova současníka
J. K. Vaňhala

Musica Florea a Collegium Floreum foto Daniela Šrámková

Ve stínu velkých jmen zůstávají neprávem pozapomenuti velikáni české hudby. Jednoho z nich na svých nových zářijových koncertech představí orchestr Musica Florea.

Český skladatel Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloň, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl, zejména z oblasti duchovní hudby.

 V Zrcadlové kapli

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty.

 

Musica Florea 10. září v pražském Klementinu a 11. září v Městském divadle v Jablonci nad Nisou představí veřejnosti novodobou světovou premiéru jeho Symfonie f - moll a mše Missa in C. V české premiéře také zazní i Requiem Es - dur.

 

„Symfonie f - moll je komponovaná pro čtyři horny, to je poměrně neobvyklé nástrojové obsazení a určitě šlo o novátorský přístup ke skladbě,“ vyzdvihuje šéf orchestru Musica Florea Marek Štryncl zvláštnosti Vaňhalovy tvorby. „J. K. Vaňhal byl velmi všestranný, ovládal starý polyfonický styl i moderní styl klasicistního období. Jako autor známý je, ale spíš pro své jednoduché skladby, s nimiž se setkávají žáci a studenti na uměleckých školách nebo konzervatořích. Možná i proto je ve stínu ostatních svých současníků lehce odsunut a pozapomenut, ačkoli jeho velká symfonická díla jsou na vysoké úrovni,“ dodává. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky nastudovávat a nahrávat.

Zájem o Vaňhalova díla rostě a Musica Florea je nyní vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou v tomto případě české archivy (Želiv, Osek), převážná část je dále uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Tento projekt vznikl také ve velmi vzácné spolupráci s jedinou profesionální organizací zabývající se Vaňhalovým dílem, a to s Mezinárodní Vaňhlovou společností, která má sídlo ve Francii. Koncerty tak bude uvádět předseda této společnosti Pavel Svačinka, který do premiérového programu doporučil právě tato díla.

 Vanhal praha plakat 2

Musica Florea: Jan Křtitel Vaňhal – koncert díla Mozartova současníka
10. 9. 2018 | 20:00 | Praha – Zrcadlová kaple v Klementinu | FB událost
Předprodej vstupenek
11. 9. 2018 | 19:00 | Jablonec nad Nisou – Městské divadlo | FB událost
Předprodej vstupenek

Program koncertu:
Requiem Es - dur
Symfonie f - moll
Missa C - dur

Účinkují: orchestr Musica Florea, sbor Collegium Floreum a sólisté: soprán: Filip Dámec, alt: Jan Mikušek, tenor: Hasan El-Dunia, bas: Jaromír Nosek


Musica Florea

Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století. V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kocou

27. květen 2020
Dnes má svátek Valdemar

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek