Univerzální linecké těsto
Zatímco první sněhové vločky už ladně tančí na obloze, vzduch plní vůně svařáků a vánočního koření. Rok se s rokem sešel a Vánoce jsou opět za dveřmi. Města září barevnými světýlky a obchody se plní ozdobami. Všichni už vyhlíží sváteční dny a na pozadí kouzelné atmosféry postupně vrcholí všemožné přípravy. Do centra všeho shonu se dostává i umění vánočního pečení a kuchyně se stává hlavním útočištěm domácností. Neztraťte se v chaosu vánočního pečení a vsaďte na klasiku, která potěší každého milovníka cukrovinek. Linecké těsto je velký český oblíbenec a k tomu má mnoho využití. Ať už použijete k slepování marmeládu nebo lískooříškovou pomazánku, ve spojení s jemným křupavým těstem vytvoříte tu pravou magii chutí.
Vyzkoušejte ho ještě dnes a pozor ať vám zbyde na Štědrý den.
Dlouhá tradice lineckého cukroví
Původ jednoho z našich nejoblíbenějších druhů cukroví sahá do nedalekého Lince. Už v 17. století se rakouské pekárny prohýbaly pod sladkostí jménem linecký dort. Tenkrát nešlo o samostatné vykrajované tvary, ale o celý velký koláč. Recept si tehdy zapsala hraběnka Anna Margarita Sagramosa aus Krain do svých ručně psaných kuchařských záznamů a ten se rozšířil po celé zemi. Postupně pekaři začali do koláče vykrajovat různé tvary, až došli k naší známé verzi. Dnes si na něm pochutnávají lidé na celém světě. Tento údajně jeden z nejstarších receptů na cukroví zachutnal i samotné císařovně Sissi. Není se čemu divit, charakteristický design lineckého cukroví s vykrojením dodává cukroví jedinečný elegantní vzhled a množství náplní umožňuje každému najít si to své. Nenechte se však zmást, linecké se dnes používá nejen během vánočních svátků, ale také jiných slavnostních příležitostí. Zavzpomínat na kouzla svátků tak můžete kdykoliv během roku.
Linecké z mouky šité vašemu pečení na míru
Aby bylo linecké těsto správně křehké a měli jste z něj ten pravý vánoční zážitek, vyberte tu správnou mouku. Mouka je stavební kámen každého úspěšného pečení. Proto je důležité sahat po těch z kvalitních odrůd obilí. To je konkrétně případ i mouky na křehké pečivo, která je na rozdíl od mnohých jiných mouk různých značek umleta z obilí, které je 100 % českého původu. Zpracovávaná pšenice pochází od zemědělců z úrodných oblastí Hané, z okolí Kyjova a Litoměřic a z dalších oblastí Polabí. Navíc je tato mouka vyvinuta přesně na míru těstům, která mají při vyvalování držet tvar. Těsto má jemnou strukturu, nelepí se a netrhá, proto je vhodné k vykrajování drobných tvarů, zejména při přípravě lineckého cukroví a čajového pečiva. Perfektně také podpoří křehkost těsta na slané koláče jako je ten náš. Pokud neseženete mouku na křehké pečivo, použijte hladkou či univerzální mouku a pokud sáhnete po mouce značky Babiččina volba, můžete se spolehnout, že odpovídající kvalitu opravdu kupujete. Mouky této značky totiž pravidelně procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři a udržují si tak stále vysokou kvalitu. S oblibou je používá i ambasador této značky renomovaný cukrář Josef Maršálek.
Ingredience na linecké cukroví:
• 300 g hladké mouky Babiččina volba
• 200 g měkkého másla
• 80 g moučkového cukru
• 1 žloutek
• + citronová kůra
• + kakao (na tmavé těsto)
Postup:
Z uvedených surovin vypracujte hladké a kompaktní světlé i tmavé těsto. Zabalte je zvlášť do fólie a dejte přes noc uležet do chladničky nebo jinam do tmy a chladu.
Slepované linecké s marmeládou
K dokončení:
Marmelády – malinová, rybízová, švestková povidla, třešňová
Slaný karamel, lískooříšková pomazánka
Různé druhy čokoládových polev – hořká, mléčná, ruby, bílá
Ořechy, ořechová drť, lyofilizované ovoce
Ať už světlé, nebo tmavé těsto vyválejte asi na 3 mm, vykrajujte oblíbené tvary a podle fantazie zdobte marmeládou, krémy, máčejte v čokoládě, sypte ořechy a zdobte sušeným ovocem.
Zdroj, foto: Komerční banka, Mastercard