Sezóna růžových vín je tady!

Sezóna růžových vín je tady!

ruz1
Osvěžující, lehká a ovocitá – taková jsou naše, tolik oblíbená růžová vína. Společně s přicházejícími teplými dny nastává i čas, kdy startuje sezóna rosé. Tato báječná vína jsou ideální na teplé letní večery, ke grilování, ale i jen tak na osvěžení a prožití příjemných chvil s blízkými. Nechte se okouzlit moravskými a českými růžovými víny a vychutnejte si je všemi smysly!

Výborná geografická poloha naší země, šikovnost vinařů a bohatá zkušenosti je to, co dělá naše vína lahodná. Nechme se uchvátit jejich příjemnou ovocnou a květinovou vůní se širokou škálou podtónů.  Chuť skvěle ladí s vůní a je doplněna buď o svěží kyselinku nebo příjemný zbytkový cukr.
Jak probíhá výroba?
Růžové víno se vyrábí z odrůd plodící modré hrozny, a to nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů. Po dobu několikahodinového procesu se ze slupek bobulí do vína uvolňuje jen omezené množství červeného barviva. S nadsázkou můžeme tedy říci, že růžové začíná svůj život jako červené, ale poté jej dále žije jako víno bílé.
Sommeliér Marek Babisz doporučuje:
Suchá a polosuchá růžová vína se podávají nachlazená (8–12 °C), zpravidla jsou svěží, aromatická, a tak jsou ideální pro konzumaci v letních měsících.  Z toho vychází i jejich párování s gastronomií, tedy s lehčími úpravami pokrmů, jakými jsou saláty, těstoviny a jiné. Výraznější aromatická vína pak skvěle ladí s grilovanými masy, a to nejen bílými a rybami. Obecně platí, že čím lehčí pokrm, tím lehčí víno a naopak. Vína s vyšším zbytkovým cukrem se hodí spíše k ovocným salátům nebo ke sladším dezertům. Ideální je víno podávat ve speciální sklenici ve tvaru rozevřeného tulipánu, pokud ji ale nemáte, postačí ta na bílé víno.
Malý tahák k degustaci aneb není odrůda jako odrůda
Typická pro moravská a česká vína je odrůdová pestrost a rozmanitost výrazu vín v návaznosti na rukopis vinaře a jedinečné půdní a klimatické podmínky jednotlivých regionů. Ve vůni (buketu) růžových vín můžeme ucítit různé druhy ovoce (meruňky, maliny, ostružiny, citrusové plody, červený rybíz, višně nebo vodní meloun). Výjimkou ale nebývají ani smetanové či jogurtové tóny.

ruz2
Mezi nejoblíbenější odrůdy moravských a českých růžových vín patří:
•    Zweigeltrebe – barva je obvykle lososově růžová. Vůně a chuť vína je s tóny lesního ovoce jako jsou maliny a jahody ve smetanovém hávu.
•    Frankovka – barva je nejčastěji světle růžová až meruňková, vůně a chuť je ovocná s tóny přezrálých višní a švestek s jemnou skořicovou dochutí.
•    Svatovavřinecké – sytě růžová barva s jahodovým odstínem, ve vůni a chuti převládají příjemné ovocné tóny po lesních jahodách, malinách a také černých třešních.
•    Cabernet Sauvignon – víno pomerančově oranžové barvy, vůně a chuť je květinovo-ovocná s vůní bezového květu, ostružin a bílého rybízu.
•    Merlot – barva vína je nejčastěji sytě růžová, vůně červených lesních plodů, malin a jahod. Chuť je ovocná, připomínající malinový kompot, v dochuti jsou cítit nejčastěji tóny malin a červeného grepu.

Odstín vína záleží vždy na odrůdě a vyzrálosti hroznů, vybrat si tak můžeme od světle narůžovělé až po intenzivní růžovou. Dalším výrazným faktorem, který stanovuje sytost odstínu vína, je délka macerace, tedy to, jak dlouho leží mošt se slupkami. Růžová vína se chlubí celou škálou barevných odstínů a nejčastěji se dělí do třech hlavních skupin: Růžová rosé, Červená rosé, Oranžová rosé.

 

Tipy na růžové akce:

•    Pátek 5. května bude ve Znojmě patřit Májové romantické prohlídce města s degustací vín nejen pro zamilované. V rámci prohlídky se budou degustovat převážně sladká a růžová vína na netradičních místech historické části města Znojma. K degustaci je připraveno 6 vzorků vín a po celý čas prohlídky se o hosty bude starat místní průvodce a zkušený someliér. Vstupné je 300 Kč na osobu a zahrnuje prohlídku, degustaci, neutralizační sousto a vodu. Každá žena obdrží na závěr malou pozornost! Start je 5 minut před 18 hodinou před vchodem nad radniční pasáží v Zelenářské ulici č.p. 16. Pořadatelé doporučují včasnou rezervaci míst.

•    Degustační festival růžových vín a klaretů, Růžový máj na náplavce, se koná v sobotu 13. května na Rašínově nábřeží na Praze 2. Letošní šestý ročník proběhne v rytmu swingu a jazzu a bude navazovat na farmářský trh. Festival nabídne ochutnávku 25 českých a moravských vinařů. Součástí je i výstava šperků a designu. Kromě vína a krásných šperků se návštěvníci festivalu mohou těšit na zajímavou gastronomii. V nabídce budou například grilované ryby a mořské plody, bagety plněné masem a bylinkami, vegetariánské a veganské speciality, smažené bramborové spirálky, zrající sýry, sušené šunky a mnoho dalšího. Atmosféru doplní taneční hudba v rytmu swingu a jazzu.

•    Den v růžovém, jedna z největších degustací růžových vín a sektů v Čechách, proběhne v sobotu 3. června od 14 do 20 hodin na zámku v Mělníku. Nejrůžovější den v roce nabídne unikátní pultovou degustaci věnovanou výhradně růžovým vínům a klaretům. Hosté se mohou těšit výhradně na špičková růžová vína z Moravy a Čech. K ochutnání budou připravena všechna vína přihlášená do jediné specializované soutěže růžových vín u nás, Jarovín Rosé. Součástí degustace bude stánek s vybranými specialitami šéfkuchaře zámeckého restaurantu s velmi příjemnými cenami. K ochutnání budou také všechny sekty přihlášené do letošního ročníku největšího vinařského projektu u nás Král vín České republiky. Akce se koná za podpory města Mělník a Vinařského fondu.

 

 

 Zdroj, foto: www.wineofczechrepublic.cz

 

21. únor 2020
Dnes má svátek Lenka

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek