Ústecko: Kraj spjatý s Dukátem a farmou Hrdla

Ústecko: Kraj spjatý s Dukátem a farmou Hrdla

www.farmahrdlicka.cz

Farma Hrdlička 14
Zásluhou Farmy Hrdla s.r.o. se do českých domácností vrací původní odrůda česneku, český Dukát. Na farmě v Dolánkách nad Ohří soukromý zemědělec, Zdeněk Hrdlička, posledních 5 let množil sadbu česneku, aby letos poprvé mohl uspokojit veškerou poptávku zákazníků Tesco a stát se tak výhradním dodavatelem českého česneku do obchodů tohoto řetězce.

Farma Hrdlička 37

Následovník rodu pěstitelů zeleniny
Zdeněk Hrdlička ml. se do rodinného byznysu přidal v roce 2002, kdy dokončil studia na SZŠ v Roudnici nad Labem. Historie farmy ovšem začala již v 50. letech minulého století, kdy dědeček Josef Hrdlička převzal od svého otce 6 hektarů orné půdy a na ní zasadil první česnek, brambory a obiloviny. V době komunistické éry otec a syn Hrdličkovi – Josef a Zdeněk st. – zůstali věrni svému povolání a pracovali v místním JZD. Po navrácení majetku rodině v roce 1992 začal farmu řídit Zdeněk Hrdlička st., aby ji v roce 2002 předal k vedení v pořadí již čtvrtému z nástupců - Zdeňkovi Hrdličkovi ml. V roce 2002 farma rozšířla svoji působnost a  obhospodařovala již 15 hektarů půdy. V průběhu let dále nakoupili a pronajímali si další zemědělské plochy, aby dnes mohli hospodařit na celkové rozloze 90 hektarů.

Dukát – perla mezi česneky

Farma Hrdlička 9
V polovině devadesátých let bylo českého česneku všude dost a nikdo o něj nestál. V průběhu posledních let zákazníci ovšem přišli na to, že českým odrůdám se nic nevyrovná a poptávka po něm začala stoupat. Zvyšující se zájem pocítil i pan Hrdlička, ovšem nebyl schopen ji pokrýt. Věnoval tedy úsilí a česnek posledních 5 let množil. Ze začátku byl schopen osít jen 30 arů půdy, ale svou pílí a odhodláním dosáhl svého cíle a v loňském roce pokryl 15 hektarů plochy pouze českým Dukátem. Na podzim tohoto roku se tak stal výhradním dodavatelem česneku pro společnost Tesco. Z oseté plochy sklidil celkem 90 tun česneku, který postačí k uspokojení poptávky zákazníků až do příštího května.

Dlouhodobý proces s nejasným výsledkem

Farma Hrdlička 15
Pole farmy Hrdla s.r.o. dosahují rozlohy 90 ha, z toho až 25 ha bude v tomto roce osázeno česnekem. V minulosti používal pan Hrdlička k sázení třířádkový “babosed“, kde lidská síla byla nezbytnou součástí procesu výsadby. Letos v Dolánkách nad Ohří poprvé vyzkouší nový stroj ve vlastnictví, třířádkový vzduchový sazeč od společnosti J.J.Broch. To ovšem neznamená, že by pracovních sil nebylo dále zapotřebí, ba naopak. Česnek se v průběhu vegetačního období musí nejen provláčet, přihnojit a nejméně dvakrát plečkovat, je třeba ho také ručně okopat, což i dobrému týmu lidí může trvat až jeden měsíc. Úspěch na farmě slaví až na začátku června, kdy je česnek sklízen.

Nové zázemí a vize
Pan Hrdlička věří, že konzumenti znovu najdou cestu zpět k českým plodinám, pěstovaných po staru, s láskou a péčí. Velký potenciál vidí právě v pěstování česneku a odhaduje, že i v dalších letech bude plochy osazované česnekem dále rozšiřovat. Proto na farmě v současnosti začínají s výstavbou nové haly se vzduchotechnikou o rozloze více než 500 m2, určené zejména pro skladování česneku, a další sušárnu.

Kromě pěstování česneku farma produkuje dalších 20 druhů zeleniny. Více informací o společnosti naleznete na: www.farmahrdlicka.cz


Farma Hrdlička 42
ZDENĚK HRDLIČKA
majitel Farmy Zdeněk Hrdlička (Hrdla s.r.o.)
Zdeněk Hrdlička ml. (32) je v pořadí již čtvrtým pokračovatelem rodu Hrdličků, který v ústeckém kraji pěstuje zeleninu. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Roudnici nad Labem a po jejím dokončení v roce 2002 převzal chod farmy od svého otce. Do roku 2002 hospodařila rodina na celkové rozloze 15 hektarů, na kterých pěstovala zejména brambory, česnek a obiloviny. Od roku 2004, kdy do firmy vstoupili další dva bratři Zdeňka Hrdličky ml., farma pořizuje z vlastních zdrojů, či si dlouhodobě pronajímá, další hektary orné půdy a rozšiřuje portfolio pěstované zeleniny. V roce 2010 začala na 30 arech půdy množit sadbu česneku, aby v roce 2015 pokryla veškerou poptávku zákazníků Tesco a stala se jeho výhradním dodavatelem.
Farma Zdeňka Hrdličky v současnosti hospodaří na 90 hektarech půdy, kde mimo česneku pěstuje dalších 20 druhů zeleniny, jako například brambory, kořenovou zeleninu, několik druhů dýní, zelí, kapustu a další.
Zdeněk Hrdlička ml. je ženatý a má dvě děti. Jeho zálibou je zejména jeho práce, každou volnou chvilku pak tráví s rodinou, která se brzy rozroste o dalšího potomka rodu Hrdličků.

Společnost P & P s.r.o. PRAHA
Distributor česneku a dalších druhů zeleniny pro společnost Tesco
Společnost P & P s.r.o. PRAHA založili Ing. Lubomír Pecka a Libor Pilný v roce 1991. Její hlavní činností byl export a import ovoce a zeleniny na český trh. V roce 2002 začala firma spolupracovat se společností Tesco v České republice. V roce 2005 navázala na úspěšnou spolupráci na tuzemském trhu a rozšířila smluvní vztah s velkoobchodním řetězcem ve Velké Británii.
V současnosti P & P s.r.o. PRAHA provozuje svoji činnost na 4 000 m2 skladovacích ploch, z toho více než 1 600 m2 zaujímají chladicí boxy. V současnosti firma zaměstnává na 130 zaměstnanců a vlastní 15 přepravních kamionů.
S farmou pana Hrdličky začala firma spolupracovat pod vedením prodejce Zdeňka Herouta v roce 2009. V letošním roce podepsala Farma Hrdla s.r.o. s P & P s.r.o. PRAHA smlouvu o spolupráci na dalších 10 let. Společnost P & P s.r.o. PRAHA je v současnosti mimo další druhy zeleniny výhradním distributorem českého česneku pro prodejny Tesco, jež pochází z produkce farmy Zdeňka Hrdličky. Společnost pro Tesco česnek váže ručně do kytic nebo balí na speciálních balicích strojích do PVC punčoch po 3 – 5 kusech. Letos takto firma rozdistribuuje na prodejní plochy Tesco celkové množství 25 tun česneku.

-------
Jak poznáme kvalitní český česnek?

Poznáte ho podle ostré vůně a počtu stroužků. Těch totiž bývá v hlávce méně (5-8). Za to jsou mnohem větší velikosti. Dovozový česnek v hlávce může mít i 25 malých stroužků.

Když si vezmete celou paličku do ruky a přivoníte, mělo by vás silné aroma štípat lehce do nosu i u neoloupaného kusu. Trs by měl být pevný, neoschlý a v žádném případě by na něm neměla být plíseň. Například čínské česneky jsou velmi pečlivě opracovány a jsou jeden jako druhý. Španělské paličáky mají zase hodně volných slupek s fialovou kresbou, jsou hodně velké a stonky mívají uprostřed dírku.

Jak se český česnek ještě liší od dováženého?

Importovaná plodina většinou postrádá to hlavní - charakteristickou vůni a chuť. Základem všeho je totiž množství obsažených silic i samotné stavby česneku. Jak je již známo, česká surovina má pronikavou vůni a ostrou chuť, tudíž do pokrmů ho spotřebujeme méně, než dovozového. Při průměrné ceně 80 korun za kilo dovozového česneku, kterého do pokrmu spotřebujeme třikrát víc než českého, vyjde nákup českého česneku levněji.

Jak česnek skladovat?

Český česnek je nejlepší skladovat zapletený do copu zavěšený přímo v kuchyni, případně spíži, pokud ji máte. Takto vydrží až do příští sezony, jen si odřezáváte podle potřeby jednotlivé cibule. Ideální je teplota 18 až 20 °C, při které česnek neraší, a nízká vlhkost. Pokud jej nemůžete vyvěsit, aby kolem něj proudil vzduch, uložte ho do papírové krabice, v které uděláte dírky. Když už načnete paličku, spotřebujte ji do deseti dnů, jinak se do odhalených stroužků dostane příliš vlhka a mohou vám začít plesnivět či naopak sesychat.
Nejste-li si jisti správným skladováním a chcete mít na zimu čerstvou surovinu, můžete 1 kg česneku rozemlít s 200 g soli a uložit do sklenice s víčkem.
Jak je česnek prospěšný pro naše tělo?

Česnek má dezinfekční, protizánětlivé, antimykotické, antiparazitární, antioxidační a posilující účinky na náš organismus.

Má česnek nějaké nevýhody?

Jeho velkou nevýhodou je pro mnohé z nás jeho charakteristický zápach, který je cítit z dechu, moče a stolice až do té doby než ho vyloučíme stolicí. Dalším negativem je jeho obtížná stravitelnost (zvláště pak v syrovém stavu) a někomu z nás může česnek způsobovat trávicí obtíže formou pálení žáhy nebo podráždění žaludku.

 

Zdroj, foto: www.farmahrdlicka.cz; Tesco ČR; amic

15. srpen 2020
Dnes má svátek Hana

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek