Když pro slad, tak do Pivovaru Ferdinand

Když pro slad, tak do Pivovaru Ferdinand

www.skutecnepivo.cz

IMG 6891  kopie

Benešovský Pivovar Ferdinand je především známý jako výrobce piva, která jsou připravována klasickým způsobem, tedy spodně kvašená a následně dokvašována v ležáckém sklepě 60 až 90 dní podle druhu piva a navíc je to jeden z mála posledních pivovarů v ČR provozující vlastní sladovnu. Do svého jednoho půllitru světlého ležáku spotřebují 90 g sladu, což je 100 g pivovarského ječmene. Právě slad, který je důležitou součástí při vaření piva, dostává pivovar do popředí mezi pivovarnickou obec a i za daleké hranice naší republiky. Benešovský slad již takto například doputoval i do Bostonu.

IMG 6884  kopie
Pivovar Ferdinand pokračuje v úspěšné spolupráci s německou firmou Weyermann, což je největší výrobce speciálních sladů v Německu. „My jim prodáváme náš benešovský slad a oni ho distribuují do Ameriky, kde je po něm značná poptávka. Dodáváme do zámoří 600 tun, který si kupují pivovary v Bostonu a okolí,“ říká sládek pivovaru Jaroslav Lebeda. Weyermann naopak dodává slad pro potřeby benešovského pivovaru, který rozjel s menší marží distribuci také pro celé Čechy.
V areálu pivovaru byla vybudována nová expediční půda na slad, kterou místní zaměstnanci pojmenovali jako “sámoška“. K dispozici je nový výtah s nosností jedné tuny. Od května je zde možné nakupovat i malé množství sladu pro potřeby mini pivovarů. „Jezdí k nám pro slad minipivovary i větší pivovary, například Bernard nebo Havlíčkův Brod, které mají speciální piva. Nemusejí pro něj cestovat do Německa. Někdo potřebuje třeba jen pětadvacet či padesát kilo, je to zkrátka taková naše služba, která se osvědčuje,“ dodává Lebeda. Pro veřejnost a domácí vařiče piva je k dispozici od konce září zhruba pět základních druhů sladů v balení 1 - 5 kg, které je možné zakoupit v nově zrekonstruované pivovarské prodejně. „Stále jsou nadšenci, kteří zkoušejí uvařit vlastní pivo, ale je to trochu řehole,“ usmívá se sládek Jaroslav Lebeda. Kilogram humnového sladu vyjde na 21 Kč, karamelový typ 1-3 pak celkem na 31 Kč za kg. 

 

 

 

Zdroj, foto: www.skutecnepivo.cz; XANTIPA

15. srpen 2020
Dnes má svátek Hana

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek