Jak si po svátcích vylepšit rozpočet? Nebojte se Aukra

Pokud o něm ještě nevíte, tak se jedná o největší internetový „bazar“ u nás s více jak 2 000 000 položek na skladě – u jednotlivých prodejců. Vznikl u nás v roce 2003 jako součást polské skupiny Allegro a stal se nejvýznamnější platformou, kde se u nás potkává nabídka použitého zboží s poptávkou.

Fotka od Merry Christmas z Pixabay teddy 1338895 640

Funguje ve dvou rovinách, jako možný výhodný prodej a možný výhodný nákup, a to formou nabídky daného zboží buď v aukci, čili dražbě, anebo jako prodej za pevnou cenu, případně je možné u jedné položky nastavit obojí. Možný výhodný prodej a nákup píšu právě proto, že pokud někde platí Klausova legendární „volná ruka trhu“, tak je to právě tady. A ta funguje někdy opravdu nečekaně.

 

Pozor na poštovné
Nevýhodou Aukra, kterou ovšem sdílí i s e-shopy všeho druhu, je to, že za dopravu zakoupeného zboží musíte zaplatit. Z výhodné koupě čehokoliv za 1 Kč se tak díky poštovnému třeba 150 Kč může stát koupě značně nevýhodná, do které byste v reálu nešli.
Právě přeprava je největším úskalím jak pro prodejce, tak pro kupující. Určitě už teď tušíte, že problémy bude vždycky s věcmi velkými a těžkými, jako je třeba nábytek, kde je někdy jen možnost osobního vyzvednutí – u prodávajícího třeba přes půl republiky.
Druhým úskalím je křehkost zasílaného zboží, což je především sklo a porcelán. I přes tu nejlepší vůli někdy dopravce zachází se zásilkou tak nešetrně, že v celku nedorazí, což je škoda zvláště u kousků nějak unikátních a sběratelských. I když se vám peníze vrátí, pohled na hromádku střepů vám jistě přijde líto.
Třetí věc jsou věci sice lehké a skladné, ale i tak s dražším poštovným, protože jsou cenné, např. mince, a do ruky vám přijdou jako tzv. cenné psaní. Dále pozor na obyčejné balíky, které Česká pošta nijak neeviduje a v případě nedoručení tedy nedohledá. Finančně nejlepší je Zásilkovna, jenom si musíte pro zásilku někam dojít. A může se stát, že to nebude na místo pro Vás dopravně nejvýhodnější, protože to je přeplněné.
Někteří prodávající potom ještě mají ten zlozvyk, že místo na zboží vydělávají na poštovném. Čili nabídnou věc za 1 Kč, ale poštovné je těch 150 Kč, přičemž to zdůvodňují tím, že něco stojí balné a nakonec i jejich cesta na poštu. Úplně geniální potom je, že poštovné neslučují, tedy více věcí vám nepřijde v jedné zásilce, ale každá zvlášť. Je proto třeba se vždycky podívat na kolonku „ostatní možnosti přepravy“, kde je uveden počet ks v jedné zásilce. Jediným způsobem, jak prodejce tomuto zlozvyku odnaučit, je u nich prostě nenakupovat.

 

Co prodat a koupit?
Z výše uvedeného vyplývá, že ne všechno zboží má šanci při prodeji na Akru uspět podle představ prodejce. Velmi dobře se zvláště po svátcích hodí na prodej nevhodných dárků, tedy věcí nových, max. rozbalených, přičemž bych s prodejem počkala aspoň do února, než se obnoví Vánoci zdevastovaná kupní síla potencionálních kupujících.
Zklamaní budete asi také při prodeji obuvi a šatstva, byť nového, protože kupujícím chybí možnost vyzkoušení a „osahaní“. Problémové jsou knížky, nejenže proto, že „lidi nečtou“, ale jejich cena klesla až tak, že jsou zdarma k rozebrání např. na autobusových zastávkách. Máte tu ale možnost sehnat knížku, kterou byste jinak nesehnali, a obvykle za velmi přijatelnou cenu.
Věci pro děti a po dětech jsou sázkou do loterie. Třeba Lego jde vždycky dobře, šatstvo po odrostlém dítěti je možná lepší odnést rovnou do nějakého sběrného kontejneru. Když dáte vyvolávací cenu 1 Kč, možná ho za ni prodáte, ale to není ani cena času, který jste strávili vytvořením nabídky. Když dáte cenu vyšší, kupujícího odradíte rovnou.

 

Nyní jediná možnost
Aukro si nyní posílilo svoji pozici tím, že na něj putuje zboží, které by se jinak ocitlo na bleších trzích a bazarech, které se ovšem kvůli korona viru nepořádají, resp. mají zavřeno. Někteří prodejci mají obavy právě z toho, že je postaveno na „aukci“, čili dražbě, ale je možné nastavit i pevně danou cenu „Kup teď“ jako na jiných bazarových portálech. Toho využívají různé firmy, které si tak z Aukra udělaly vlastní, resp. další e-shop. Kupodivu třeba i Alza, která tam nabízí zboží nějak poškozené, přesto však ještě využitelné.

 

Šance hlavně pro kupující
Mnozí z nás mají někdy nereálnou představu o hodnotě a ceně věcí, které vlastní a které by třeba chtěli prodat, přičemž i objektivně hodnotná věc může mít velmi nízkou prodejní cenu, nebo se neprodá vůbec. Třeba jen proto, že daný porcelán nebo sklo není zrovna v módě, což se aktuálně týká skla kobaltového (toho nádherně modrého). Podobně po roce 1989 se značně „smrskla“ obec sběratelů, protože lidé si našli i jiné koníčky. Lze předpokládat, že za horší ekonomické situace, a v té právě jsme, bude klesat cena věcí zbytných, které si lze odříct, přičemž zároveň, z téhož důvodu, poroste jejich nabídka. Pokud tedy po něčem takovém toužíte, můžete nakoupit opravdu výhodně.
Jednou věcí si ale můžete být jistí vždycky.

 

Aukro je spravedlivé a občas i šťastné
Protože vám spravedlivě ukáže, jako prodejní cenu vaše v dané chvíli má, a to může být dost nepříjemné překvapení. Předejít takovým karambolům můžete nejlépe tím, že než zboží vystavíte, podíváte se, jak se dané zboží na Aukru asi tak prodává, resp. již prodalo. Možná usoudíte, že ani nemá cenu se o prodej nějak pokoušet a mrhat svým časem. Možná právě naopak.
A nebojte se také jít štěstí trochu naproti. Příběhy třeba o tom, že někdo na garážovém výprodeji koupil jakýsi čínský obraz za stovku a na Aukru ho prodal za 8,5 tisíce, se opravdu dějí. Tenhle se totiž stal mně osobně.

 


Zdroj: Jitka Lenková
Foto: Merry Christmas, Pixabay

17. říjen 2021
Dnes má svátek Hedvika

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek