Perspektiva v kuchyni

Perspektiva v kuchyni

 

Perspektiva je velmi užitečným pomocníkem, který nám může pomoci při navrhování kuchyně svépomocí. Co to vlastně je a jak se dá v interiéru účinně využít?


Co je perspektiva?


Perspektiva je, jednoduše řečeno, optický jev. Setkali jsme se s ním všichni. V principu znamená to, že vzdálenější objekty vypadají menší, než jsou ve skutečnosti. Při vypracovávání jakéhokoli návrhu s ní nevyhnutelně musíme počítat. A platí to i v rámci interiérového designu. Perspektiva má tak využití v každé místnosti, a to i v kuchyni.

kuchynperspektivni

 
Typy perspektivy


Perspektivu můžeme rozdělit na několik typů:

 

●    jednoúběžníková,
●    dvouúběžníková,
●    trojúběžníková,
●    lineární,
●    ptačí,
●    barevná,
●    malířská.


Na co pamatovat při návrhu?


Perspektiva je všude kolem nás a setkáváme se s ní dnes a denně. Základním řešením, které si můžeme převzít, je liniové uspořádání. Zejména to lze využít u kuchyňské linky. Horní a dolní skříňky pak budou tvořit pomyslný souvislý pás.

 

Chceme-li celý prostor opticky odlehčit, lze navrhnout také otevřené skříňky a police. Jedná se o velmi praktické řešení. Snadno do nich totiž umístíme denně používané nádobí, které budeme mít vždy při ruce.

 

Zmiňovaná malířská perspektiva obnáší modulaci barev a světla. V kuchyni je světlo jednoznačně zásadní (zejména v té malé). Vždy ho potřebujeme dostatek a pro úzký prostor například panelákové kuchyně to platí obzvláště. Jednak je nutné dobře vidět na práci, abychom předešli riziku, že se například při manipulaci s nožem zraníme, a jednak na nás při dostatku světla bude místnost opticky působit vzdušně. Tudíž se bude zdát větší.

 

Měli bychom tedy myslet celkově na osvětlení kuchyňského prostoru. Proto bychom do kuchyně měli umístit nejen centrální světlo, které nám umožní orientovat se v prostoru. Neméně důležitá jsou také individuálně rozmístěná svítidla, která nasvětlují celou pracovní plochu.

 

S využitím tzv. malířské perspektivy je možné dodat prostoru hloubku, podobně jako malíři dodávají plasticitu svým dílům. Optickou iluzi lze vytvořit za pomoci odstupňování chladných a teplých odstínů.

 

V kuchyni vždy patří mezi základní body sporák, chladnička a dřez, z toho bychom měli při rozvrhování prostoru vycházet. Jiné spotřebiče, například mikrovlnnou troubu, můžeme nechat zabudované. Opticky budou působit nenápadně, celá kuchyně se vizuálně sjednotí a díky této harmonii na nás bude prostor celkově působit kompaktněji a příjemněji.

 

 

17. říjen 2021
Dnes má svátek Hedvika

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek