Test čističů koupelen s rozprašovačem: některé z nich mohou nenávratně poškodit povrchy

Test čističů koupelen s rozprašovačem: některé z nich mohou nenávratně poškodit povrchy

koupelnove cistice3 2 
Velkou výhodou čistících koupelnových prostředků s rozprašovačem může být lákavá úspora práce a času. Jak si ale ve skutečnosti tyto úklidové přípravky poradí s běžnými koupel¬novými nástra¬hami? Na patnáctku čističů koupelen se ve svém aktuálním testu zaměřila nezávislá spotřebitelská organizace dTest. A výsledek? Ne všechny prostředky si troufají na rez, ně-které si neporadí se zbytky mýdla a jiné mohou dokonce nenávratně poškodit povrchový materiál.


Z nabídky prostředků na úklid koupelen je patrné, že současným trendem jsou přípravky s rozprašo-vačem. Rovnoměrně se nanášejí, dosta¬nou se i do špatně přístupných míst a po krátké době působení je dle ná¬vodu stačí setřít nebo dokonce jen opláchnout vodou. Právě na pohodlné rozprašovací kou¬pelnové čističe se zaměřili redaktoři spotřebitelského časopisu dTest. „Nakoupili jsme 15 prostředků značek více i méně známých a jako ob¬vykle jsme do výběru zařadili i několik ekologických přípravků. Čistící schopnosti jsme testovali na dlaždicích zašpiněných směsí škrobu a vápenatých solí, která vytvořila stopy připomínající vodní kámen, dále škrobem s tukem, mýdlem a směsí škrobu se rzí,“ popisuje způsob testování Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTestu.


Špatný výběr může způsobit více škody než užitku
Obaly všech testovaných přípravků slibovaly odstranění běžných druhů nečistot, zejména vodního kamene a mýdla. Jak ale nezávislý test odhalil, až na jednu výjimku nejsou testované přípravky vhodné na úklid mramoru a vápence. „Čističe jsou totiž kyselé a povrch zmíněných kamenů by mohly nevratně poškodit. Ze stejného důvodu je použití někte¬rých výrobků vyloučeno i při čištění starých smaltovaných povrchů a po¬zlacených nebo postříbřených vodo¬vodních kohoutků,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Pohledu inspektorů v laboratořích neunikly ani rozpra¬šovací hlavice na lahvích. Všechny trysky se daly pootočením koncovky uzavřít. Většina hlavic umožňovala zvolit, zda bude přípravek stříkat jemným proudem, nebo sprejově.


Vodní kámen a tuk nejsou problém
Odstranit vápenaté usazeniny dokázaly výrobky bez jediného zaváhání a z testu si všechny odnesly velmi dobré známky. Podobně úspěšně si vedly i při boji s tukem. Zde získaly o něco horší hodnocení jen dva výrobky. Mýdlové usazeniny se ukázaly jako oříšek pro dva čističe. Po setření a opláchnutí dlaždic na nich stále zůstávaly viditelné zbytky mýdlového filmu. Naopak velmi dobře si s mýdlem poradil čistič značky Frosch, který si odnesl první místo i v celkovém hodnocení testu.


Je rez nepřekonatelnou překážkou?
Čtvrtou testovanou koupelnovou nečistotou byla rez, která na povrchu vytváří nevzhledné barevné pramínky. „Žádný z přípravků na etiketě explicitně neuváděl, že by rez dokázal odstranit. Zkoušku jsme proto provedli mimo soutěž a nezahrnovali ji do celkového hodnocení,“ říká Hana Hoffmannová. V této disciplíně příjemně překvapily hned dva čističe. Jedním z nich byl výrobek Q-Power z Teta drogerie, druhým pak Rossmann/domol Badreiniger citron.

koupelnove cistice2


Životní prostředí neotráví, ale oči si chraňte
Při výběru správného výrobku mnozí spotřebitelé upřednostní ekologickou variantu. V tomto testu se nezávislým certifikátem chlubilo celkem devět výrobků. Ze značek, které označují ekologicky šetrné produkty, se nejčastěji objevovala známka CleanRight. Ta potvrzuje, že výrobce postupuje v souladu se stanovenými pravidly udržitelnosti a společenské odpovědnosti.
Prostředek Go for Expert Eco friendly Bathroom Cleaner, který obsadil páté místo v celkovém hodnocení dTestu, jako jediný nesl značku EU Ecolabel. Tato certifikace se vyznačuje zvýšenými nároky na biologickou rozložitelnost a minimalizaci dopadu na životní prostředí. Zároveň zakazuje nebo omezuje použití některých látek, například dezinfekčních biocidních látek, které mohou fungovat i dál v odpadních vodách. „Zakázané či omezené sloučeniny jsme nalezli v šesti z 15 testovaných prostředcích,“ prozrazuje výsledky testování Hana Hoffmannová.


Co se týče toxicity pro vodní organismy, kterou rozpoznáte podle symbolu „otrávené“ krajiny na obalu, měly všechny prostředky svědomí čisté. Deset prostředků neslo symbol vykřičníku nebo žíraviny, který upozorňuje na riziko poškození očí.


Více informací o testu čističů koupelen najdete na webu: https://www.dtest.cz/cistice-koupelen

 

27. říjen 2021
Dnes má svátek Šarlota a Zoe

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek