Čeští manželé Jana a Otakar Honsovi obepluli na plachetnici celý svět

Čeští manželé Jana a Otakar Honsovi obepluli na plachetnici celý svět

Rok pod Jižním křžem

V prodejnách knih se nyní objevila výjimečná kniha – Pod plachtami domů s podtitulkem Na plachetnici na cestě kolem světa. Navazuje na předcházející  knihy Odhoď lana a Rok pod jižním křížem.


Jejími autory jsou ing. Jana Honsová a ing. Otakar Hons. Ti se po odchodu do důchodu rozhodli, že si koupí plachetnici a obeplují s ní celý svět. Po velmi složité přípravě se jim to podařilo. Jak se nám svěřili, jednali pod vlivem Marka Twaina, který napsal:


„Za dvacet let budeš více zklamán tím, co jsi neudělal, než tím, co jsi udělal.Tak odhoď lana, napni plachty a vypluj z klidného, bezpečného přístavu a naber pasát do plachet. Poznávej, sni a objevuj“

PPD obalka
Jak jen mohli uskutečnit tak šílený nápad? To nám prozradila ing. Jana Honsová.


„Před naší plavbou jsem možná nejvíce  snila, byla poměrně nezkušená a málo připravená na bojové podmínky na lodi a na moři a měla mizivou znalost jachtingu.


Manžel měl kapitánské zkoušky a tak jsme jednoho dne, který se shodoval s mým odchodem do starobního důchodu, vypluli.
Prudce jsem otočila kormidlem svého života a z bankéřky  se měla stát námořnicí.


Vrhla jsem se do vln oceánů, bičována mořem, větrem a vystavena prudkému slunci, dostala jsem však obrovskou příležitost. Poznat to, jak se život v různých částech světa liší. Ať už je to způsob bydlení, jídla, zvyků, tradic, výchovy dětí, všedních a svátečních dnů místních obyvatel.


Často jsme kotvili v oblastech, kde vůbec nikdo nebyl, a vydali se poznávat život na břehu.  A že je na světě takové množství lidí, vůní a  smradů, barev, druhů rostlin a zvířat, to jsem si neuměla ani představit.


Naše cesta kolem světa na plachetnici IRMA trvala od roku 2009 - 2015, z ostrova Martinik na Martinik.  


O tom, jak jsme obstáli a jak jsem obstála, je možné se dočíst v našich třech knihách.


Pár roků uplynulo a stále se ráda podělím o nevšední zážitky.


Člověk si během těch let plavby uvědomí, co vlastně ke spokojenému životu potřebuje, srovná si žebříček životních hodnot.
A na cesty si přibalí také sám sebe, což umožní také sám sebe poznat. Cestování osvobozuje a obohacuje a člověk se v sobě lépe vyzná.
A tak, pokud máte chuť a čas,  vyplujte z bezpečného přístavu se mnou.
Srdečně Vaše Jana Honsová.“

VNITRNI OBALKA
Všechny tři knihy, které vydalo nakladatelství Krigl, jsou neobvyklé. Čtenář prožije s jejich autory dobrodružství a poznání  o nejrůznějších koutech světa.

 


Zdroj: redakce Jitka Fraňková a Jana Honsová

17. říjen 2021
Dnes má svátek Hedvika

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek