Klasické pračky v testování zvítězily nad slim modely

Klasické pračky v testování zvítězily nad slim modely


Jak vybrat nejlepší pračku, když na první pohled vypadají všechny podobně? Poradí vám nezávislý test spotřebitelského časopisu dTest, který prověřil kvalitu 18 klasických a 14 slim modelů praček s hloubkou do 45 cm. A výsledek? Pozor si při výběru dejte na funkci máchání, kterou pračky obecně nezvládají. Lépe si pak vedou ty klasické modely.


Testy praček každoročně spočívají ve zkouškách praní, máchání, odstřeďování, snadnosti obsluhy. Dále se měří hlučnost provozu, délka pracího cyklu, spotřeba vody a elektřiny. Samotné praní má v celkovém hodnocení testu praček největší váhu. Naštěstí tato část testování patří každoročně k takřka bezproblémovým momentům. Většina klasických praček si z praní odnesla velmi dobré nebo dobré hodnocení. Jen tři modely skončily s průměrnou známkou. V případě slim modelů se v testu praní žádná hitparáda nekonala. Řada modelů s hloubkou do 45 cm si vysloužila jen průměrné hodnocení. Pračka značky Amica si odnesla dostatečnou známku a dvě „slimky“ Haier skončily kvůli neúspěšnému boji se skvrnami s nedostatečným hodnocením.


Délka praní a spotřeba
Pro někoho může být nejdůležitějším parametrem čas, protože nerad čeká na výsledek. Hledáte-li pračku s co nejkratší délkou praní, zaměřte se v tomto případě do skupiny slim modelů. „Praní bavlny i syntetiky zabralo slim pračkám Haier jen něco málo přes hodinu, zatímco řada dalších praček potřebovala ke stejným úkonům více než dvě nebo i tři hodiny. Je však třeba podotknout, že oba produkty měly ze všech testovaných praček nejhorší celkové výsledky i hodnocení samotného praní, což lze velmi pravděpodobně přičíst právě i krátké prací době,“ prozrazuje výsledky testování Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.


Pokud je pro vás důležitá nízká spotřeba energie, dobrou volbou mohou být pračky značek Candy, Amica či Haier. Nejnižší spotřebu vody pak prokázaly modely Miele, Siemens, Orava nebo Haier. Naopak největším žroutem energie i vody na kilogram prádla je z testovaných modelů pračka Beko WTE 5511 BO.


Máchání pračkám činí potíže
Na rozdíl od praní způsobuje máchání pračkám problémy, v letošním testu nezískala žádná pračka lepší než uspokojivou známku. „Několik praček v tomto testu sice dosáhlo na uspokojivé hodnocení, ve zbytku se to hemží i dostatečnými a nedostatečnými známkami,“ hodnotí Hana Hoffmannová
a dodává: „Alergikům a osobám s citlivější pokožkou doporučujeme, aby používali funkci přídavného máchání nebo proces klasického máchání zopakovali.“


Hluk některých modelů se vyrovná ruchu na frekventované ulici
Pračky patří v domácnosti obecně k hlučnějším spotřebičům. Při samotném praní většina praček vyluzovala zvuk kolem 50 decibelů. Během odstřeďování však pračky jako obvykle „hlučely“ a pouze u dvou modelů byl naměřen hluk nižší než 60 decibelů. Vůbec největším „řvounem“ se stal jednoznačně přístroj Philco PLDSA 1263 Chiva, od kterého se při odstřeďování dočkáte hluku o síle 71 decibelů. Jen pro představu zmiňme, že 70 decibelů naměříme během běžného provozu na silně frekventované ulici nebo v hlučné restauraci.


V kategorii klasických praček zvítězily dva modely praček, a to Miele WCG 130 XL a Samsung WW90M649 OPM/ZE. V kategorii slim praček nejlépe uspěly Whirlpool FWSG71283 W EU a Samsung WW70K42 106W-ZE.


Více informací o testu praček najdete na webu https://www.dtest.cz/clanek-6864/test-pracek-2018

 

27. říjen 2021
Dnes má svátek Šarlota a Zoe

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek