Léto s domácím mazlíčkem. Vzít ho s sebou nebo mu raději zajistit hlídání? Praktické tipy jak to zvládnete oba nejlépe

Léto s domácím mazlíčkem. Vzít ho s sebou nebo mu raději zajistit hlídání?  Praktické tipy jak to zvládnete oba nejlépe

www.animalhealth.bayer.cz

FIN rybar 1200x628 advantix 4

Blíží se léto a s ním přichází i plánování očekávané dovolené. A s jejím plánováním  se v mnoha českých rodinách pojí také zásadní otázka – bude cestovat zvířecí mazlíček s námi, nebo mu zajistíme hlídání doma? V každém případě, aby dovolená nebyla spíše starostí než radostí, je nutné nás i mazlíčka včasně a řádně připravit. Na co vše by tedy chovatelé měli myslet? Podle veterináře by lidé měli kromě kontroly platnosti očkování myslet i na prevenci zvířete před hrozbou vnějších i vnitřních parazitů. A to ať už berou svého mazlíčka s sebou nebo jej přenechají k hlídání známým či v profesionálním zvířecím hotelu.


Těžké rozhodování – vzít mazlíčka či nevzít?
Zásadní podmínkou při rozhodování, zda vzít či nevzít mazlíčka na dovolenou s sebou, je často velikost zvířete. U malých a středních plemen psů, která jsou na vaši společnost a častou změnu prostředí více zvyklá, nebude cestování takový problém. Avšak, u velkých plemen, která jsou naopak zvyklá na domácí prostředí, by mohla být dovolená dokonce až přítěží. To samé obecně platí i pro kočky. V takovém případě se nebojme mazlíčka raději nechat doma, u známého, nebo ve zvířecím hotelu, kde bude situaci snášet lépe. Další důležitou podmínkou ke zvážení je, zdali vaše cílová destinace a její okolí povoluje pobyt a pohyb zvířat, což v dnešní době není samozřejmostí. A v neposlední řadě je potřeba zohlednit také plánovaný program na dovolené. Nebude pro zvíře spíše zdrojem stresu než radosti? I podle toho by měli chovatelé zvážit obě varianty.


Na dovolenou společně s mazlíčkem
Po rozhodnutí, že mazlíček může dovolenou bezstarostně absolvovat s vámi, je příprava mazlíčka (ve většině případů nejčastěji psa) na cestu dvakrát tak důležitá. Pokud budete trávit dovolenou v tuzemsku, mazlíčkovi postačí řádně vyplněný očkovací průkaz, pokud pak vyjíždíte za hranice České republiky, zavčasu se ujistěte, že má váš mazlíček platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro příslušnou destinaci, nejlépe si tak informace prověříte na Státní veterinární správě anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je pak povinné očkování proti vzteklině. Vždy je však lepší si zkontrolovat, zdali cílová destinace nevyžaduje další povinná očkování, například zde: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/. Obecně však platí, že v zemích Evropské Unie postačí očkování proti vzteklině.

advantix nad25kg novy2014 prava
Pokud s sebou na jih bereme psa, je potřeba myslet i na riziko komárů
Důležité je také myslet na ochranu zvířete před vnějšími parazity, přičemž ideální jsou přípravky s repelentním účinkem (vybrané obojky a spot-ony), které zabrání přisátí parazita a tím chrání psa i před přenosem nebezpečných onemocnění. Pokud je cílovou destinací jih Evropy, je potřeba si uvědomit, že zdravotní riziko představují nejen klíšťata, ale také bodavý hmyz. „Jednoduchým řešením jak vyzrát na komáry a další bodavý hmyz, je aplikovat jednou měsíčně psovi např. spot-on z řady Advantix, který má repelentní účinek. Zabrání se tak už přisátí samotného parazita, které je pro psa nejen nepříjemné, ale může tak dojít i k přenosu nebezpečných onemocnění. V případě komárů se jedná například o leishmaniózu či srdeční a podkožní červivost. Výhody spočívající v repelentních přípravcích pro psy navíc oceníte nejen při dovolené na jihu Evropy, ale i při rybaření v jižních Čechách či na jižní Moravě,“ shrnuje možnosti prevence MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET.


V zahraničí musíme dbát na prevenci i před vnitřními parazity a být možná ještě ostražitější než
u nás. Pro psa bude v novém prostředí mnoho nových vjemů a s tím i souvisejících rizik, které jim hrozí díky vnitřním parazitům. Dospělý pes by měl být odčervován pravidelně alespoň jednou za tři měsíce. Je tedy potřeba zkontrolovat záznam posledního odčervení a buď psa odčervit před odjezdem na dovolenou, nebo si vzít vhodný přípravek s sebou. „Pro dospělé psy mohou chovatelé použít například chutné odčervovací tablety Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety a pro velká plemena psů Drontal PLUS flavour 35 kg. Řada Drontal je určena pro léčbu parazitárních infekcí vyvolaných oblými a plochými červy, které mohou trápit každého psa. Tyto dva přípravky řady Drontal navíc pomáhají při potlačení infekcí vyvolaných prvoky Giardia, které jsou závažnou hrozbou nejen v zahraničí, ale i u nás,“ popisuje možnosti odčervování MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET.

zvirata 2
Jak zabalit cestovní zavadlo pro zvíře a jak společně přežít cestu na dovolenou
Nedílnou součástí vycestování zvířete je také sbalení zvířecího zavazadla, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo Petpassport, lékárničku první pomoci a případně další léky, které mazlíček pravidelně užívá.
Při samotné cestě potom nesmíme opomenout ani bezpečnost. A to jak naší, tak vašeho mazlíčka, a proto pro převoz využijme speciálních bezpečnostních kšírů anebo převozní klece. Speciální pozornost, po celém průběhu cesty, potom věnujme pitnému režimu, který musí stejně tak jako my, dodržovat i pes či kočka. Abyste usnadnili dovolenou sobě i zvířátku, zabalte mu s sebou krmivo na celou dobu dovolené; vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů pro zvířata a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na které je zvyklý z domova.


Mazlíček zůstane doma – jak zajistit jeho klidné přečkání do vašeho návratu?
Po rozhodnutí, že pro mazlíčka bude lepší si užívat léto v domovině, je třeba zajistit pár nezbytných opatření pro klidné přečkání zvířete po dobu vaší nepřítomnosti. Opět je důležité neponechat nic náhodě a zkontrolovat, zda je zvíře řádně odčerveno a chráněno před vnějšími parazity. Pokud má pes nasazen dlouhodobě antiparazitární obojek (např. Foresto, které účinkuje až 8 měsíců), je de facto o starost méně. Pokud mu pravidelně aplikujete antiparazitikum ve formě spot-onu (např. Advantix), je potřeba jím vybavit a správně instruovat také lidi, kterým psa po dobu své nepřítomnosti svěřujete. V případě vnitřních parazitů opět platí zkontrolovat datum posledního odčervení a zvíře ideálně odčervit ještě před předání k hlídání. „Řádně odčervit zvíře je nutné pokud budete nechávat mazlíčka u známých, kteří mají i své zvíře. Rovněž je to podmínkou i při pobytu zvířete v psím či kočičím hotelu, kde zvíře přijde do kontaktu s jinými zvířaty. Určitě není dostatečné odčervit psa či kočku dvakrát ročně, jak se někteří chovatelné mylně domnívají. Doporučené je dospělé zvíře odčervovat pravidelně alespoň jednou za tři měsíce. K odčervení lze použít například tablety z řady Drontal, které jsou v nabídce jak ve variantách pro psy od štěňat až po dospělá velká plemena, tak i pro kočky a koťata,“ doplňuje MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET.  Před vaším odjezdem se také ujistěte, zda si mazlíček prošel důležitými očkováními, která by měly proběhnout v době vaší nepřítomnosti.


Pro komfort zvířete potom seznamte dočasného opatrovatele vašeho zvířete se základními instrukcemi, jako například co má mazlíček rád, na co je zvyklý, pokud má obvyklý denní harmonogram a podobně. V neposlední řadě nezapomeňte opatrovateli zajistit obvyklou stravu mazlíčka, aby změnu prostředí, nebo vaší nepřítomnost, snášel co nejlépe.

 

Komáři: nejen otravní, ale hlavně nebezpeční společníci letních dovolených u nás i v zahraničí. Co vše nám od nich hrozí?

 zvirata 3

Ať už zůstáváte v létě ve své domovině nebo se chystáte přes hranice, nechtěnou společnost vám budou dělat zejména klíšťata, komáři a další bodavý hmyz. Zatímco u klíšťat si rizika s možným přenosem onemocnění už lidé částečně uvědomují, komáři zatím jejich větší pozornosti unikají. Zdravotní rizika od bodavého hmyzu přitom hrozí nejen nám, ale i našim domácím mazlíčkům. Zejména pokud lidé cestují se psem do jihoevropských zemí, jako je třeba Chorvatsko nebo Itálie, měli by být ostražití před nákazou leishmaniózou a srdeční, nebo podkožní červivostí. To vše jsou onemocnění přenášená komáry. Navíc je jen otázkou času, kdy těmto onemocněním budeme běžně čelit i u nás. Riziko nákazy podkožní červivostí je už i v ČR velmi aktuální. Lidé se mohou před komáry chránit například repelenty a ochranu na podobném principu by měli dopřát i svému psovi. Při použití vhodného přípravku s repelentním účinkem, se totiž parazit usmrtí dříve, než se ke psovi přisaje, a tak se eliminuje možnost nákazy onemocněním.


Důslednost se chovatelům vyplatí
Doplňkově lze k ochraně domácích mazlíčků využít moskytiér či ventilátoru k odhánění hmyzu. Vhodné je také psa nevypouštět ven po západu slunce. Primárně by však měl chovatel zvolit vhodnou formu ochrany určenou přímo k prevenci zvířete před parazity. „Velké riziko pro psy v letním období představuje kromě klíšťat především bodavý hmyz, proti kterému mazlíčka ochráníme například pomocí repelentního spot-on přípravku z řady Advantix. Tento přípravek poskytuje psům dokonce pětinásobnou ochranu, a to proti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám. Díky repelentnímu účinku, který zabrání přisátí parazitů, navíc psa chrání i před přenosem nebezpečných onemocnění jako jsou leishmanióza, srdeční a podkožní červivost,“ upozorňuje chovatele MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET. Aplikace přípravku na kůži v linii hřbetu psa je jednoduchá, pouze je nutné ji pravidelně opakovat 1x za 4 týdny. Výhodou přípravku je i to, že je voděodolný. Pes si tak může užívat letního koupání stejně jako jeho chovatel, který může být v klidu, že je jeho mazlíček pod stálou ochranou před vnějšími parazity.


Nechytil to i můj Alík?
V případě nákazy onemocněním, které přenášejí parazité, bývají příznaky u zvířat často těžce rozpoznatelné. Jelikož si mazlíček nemůže postěžovat, co a kde ho bolí, jeho majitel musí být důsledný a všímavý, aby odhalil příznaky a včasně zahájil případnou léčbu. „Obecně se u zvířat napadených bodavým hmyzem projevuje podrážděním kůže a svěděním, kdy se takzvaně „drbají“. Komáři či koutule si k sání krve často vyhledávají méně osrstěná či dokonce holá místa (kolem uší, oči), tudíž může být bodnutí hmyzem pro majitele lépe viditelné,“ radí MVDr. Radek Protiva z plzeňské Veterinární kliniky RPVET.
Pokud chovatelé u psů podcení prevenci prostřednicím přípravku s repelentním účinkem a mohlo tak dojít k nákaze zvířete, měli by být alespoň obezřetní a všímat si i malých, normálně neobvyklých příznaků. A to nejen krátce po návratu z dovolené.
Jak rozpoznat u psa leishmaniózu? – Jedná se o onemocnění přenášené koutulemi, u kterého dochází k postižení kůže či očí, úbytku váhy, nadměrnému růstu drápů, kožní lézi, kulhání, chudokrevnosti, selhávání ledvin či průjmu.


Jak rozpoznat podkožní červivost? – Představuje u nás stále častější onemocnění, přenášené komáry. Toto onemocnění je celkem těžce diagnostikovatelné, jelikož mnoho psů nejeví žádné, nebo nenápadné známky napadení. Onemocnění se vyznačuje otoky, svěděním anebo zarudnutím kůže.


Jak se projevuje srdeční červivost? – První příznaky nákazy tímto vnitřním parazitem se objevují po 5 až 6,5 měsících od doby infikování. Proto majitelé navštěvující zejména jihoevropské destinace se svým psem musí být na pozoru i po takto dlouhé prodlevě po návratu. Při nákaze srdečním červem, který se nachází v plicních tepnách a tepnách pravé srdeční komory, dochází k takzvanému „kašlání“ a dýchacím potížím, zvyšování krevního tlaku, nebo netečnosti.


Stejně jako u jakéhokoliv jiného onemocnění i zde platí, že je mnohem vhodnější a de facto i ekonomicky výhodnější řešit prevenci, než následné zdravotní problémy svého mazlíčka či dokonce člena rodiny.


Advantix spot-on roztok pro psy do 4 kg, od 4 do 10 kg, od 10 do 25 kg a nad 25 kg je veterinární léčivý přípravek. Nepoužívejte u koček. Před použitím čtěte pečlivě příbalovou informaci.

 
Foresto 1,25 g + 0,56 g obojek pro kočky a psy ≤ 8 kg a Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg jsou veterinární léčivé přípravky.
Délka obojku 38 nebo 70 cm. Smrtící a repelentní účinek (zabraňuje sání) proti klíšťatům po dobu 8 měsíců. Léčba a prevence zablešení 7-8 měsíců.
Advantix spot-on roztok pro psy do 4 kg, od 4 do 10 kg, od 10 do 25 kg a nad 25 kg je veterinární léčivý přípravek. Nepoužívejte u koček.
Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety je veterinární léčivý přípravek určený pro psy.
Působí proti nejčastějším vnitřním parazitům u psů - pro léčbu infekcí vyvolaných oblými a plochými červy a prvoky Giardia.
Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety, Drontal JUNIOR perorální suspenze, Drontal tablety a Drontal PLUS flavour 35 kg
jsou veterinární léčivé přípravky. Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci.

 
Zdroj, Foto kredit www.animalhealth.bayer.cz

 

 

14. červenec 2020
Dnes má svátek Karolína

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže