Poradna Neudosan

Poradna Neudosa

ISS 4644 00758

Které rostliny musíme před škůdci chránit?
Všechny rostliny s novými listy a výhony, a hlavně nové výsadby a mladé rostlinky škůdce přímo přitahují, proto je třeba je pečlivě sledovat a v případě napadení ihned postříkat.

 

Jak škůdce poznáme?
Na zahradě jsou za největší škůdce považovány mšice.
Mšice bývají přisáté hlavně na rubu listů, které bývají přímo poseté těmito zelenými nebo černými malými potvůrkami, které sají a sají. Rostliny pak chřadnou a nerostou. Pokud objevíte v paždí listů bílé chomáčky, znamená to, že rostlina je napadena dalšími nebezpečnými škůdci, kterými jsou červci a vlnatky. Pavučinka signalizuje svilušku. Také molice jsou poměrně úporný škodlivý hmyz, protože napadají a vysávají rostliny ve sklenících a bytech.

 

Jsou některé rostliny, na které škůdci „nejdou“?
Bylinky naštěstí pro své aroma nejsou většinou příliš napadány škůdci.
Výjimkou jsou mšice, které škodí během celé vegetace a některé bylinky přímo milují, např. kopr nebo libeček a nepohrdnou ani mátou.

 

Jak se co nejúčinněji škůdců zbavit?
Preventivní ochrana spočívá zejména v pravidelné kontrole rostlin. Nejznámějším přírodním nepřítelem mšic jsou bezesporu larvy slunéčka sedmitečného.  
Nejúčinnější jsou však postřiky proti škůdcům – insekticidy, nejlépe s přírodní účinnou látkou.

 

Jde to i bez chemie?
Zdravotní stav zahradních rostlin je možné příznivě ovlivnit za pomoci některých bylin. Například levandule vysázená na okraj záhonů s růžemi odpuzuje mšice.
Také je možné se mšic zbavit výluhem z kostivalu a kopřiv. Výluh se připravuje tak, že se asi 200 g zelené hmoty zalije 2 litry studené vody a nechá 24 hodin louhovat. Přecezeným neředěným výluhem se postřikují rostliny napadené mšicemi.

Při výběru insekticidu, zvláště na ochranu zeleniny, bylinek, drobného ovoce, je vhodné použít pouze přípravky na přírodní bázi.

 

Jaké přípravky mohu použít na zeleninu a bylinky, určené ke konzumaci?
Zeleninu napadají hlavně mšice, ve skleníku i molice.  Bylinky mají své aróma a škůdci je příliš nenapadají. Výjimkou jsou mšice, které dokonce některé bylinky vyhledávají. Tyto savé škůdce nejlépe zahubí Neudosan AF, který je zcela přírodní a bez stanovené ochranné lhůty.

 

Je Neudosan AF opravdu přírodní? Jaká je jeho účinná látka?
Neudosan AF je kontaktní insekticidní přípravek určený k likvidaci savých a žravých škůdců, jehož účinnou látkou jsou soli přírodních mastných kyselin.
Škůdce zničíme, přitom nijak neohrozíme sebe ani okolí.  My i naše děti a domácí zvířata můžeme beze strachu okamžitě do zahrady a konzumovat plody ze zahrady i skleníku.

 

Je možné použít Neudosan AF i doma nebo v zimní zahradě, ve skleníku, zkrátka v uzavřeném prostoru?


Určitě. Vzhledem k jeho přírodní účinné látce je možné jej požívat i v uzavřených místnostech, a to i na pokojové rostliny.

 

Kdy musíme rostliny ošetřit?
Ihned při prvním výskytu škůdců je nutné zasáhnout a postříkat je. Ošetření je dobré provádět za bezvětří, časně ráno nebo večer, nikdy za deště nebo naopak za plného slunce. Rostliny je nutné důkladně postříkat i na rubu listů, a to zejména při výskytu molic, protože se zdržují ve všech vývojových stádiích na spodní straně listů. Postřik je nejlépe provádět brzy ráno nebo večer, kdy jsou molice nejméně aktivní a sedí na listech.

 

Jak často musím postřik opakovat?
Postřik je třeba opakovat, jakmile se škůdci znovu objeví. Toto se týká zejména mšic, které rostliny nejvíce napadají, škodí během celé vegetace, mívají i několik generací. Rostliny napadené mšicemi se snadno poznají podle zkroucených listů a vrcholů rostlin.

 Neudosan AF Pripravek proti msicim

Používejte přípravky proti škůdcům bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

www.neudorff.cz a www.zahradajakmabyt.cz

 

 

 

Autor: Zuzana Pavelková, odborná poradkyně firmy Neudorff, autorka mnoha článků a publikací z oblasti péče o zahradu.

 

8. červenec 2020
Dnes má svátek Nora

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže