Sklo v interiéru? Hra se světlem, design i bezpečí

Sklo v interiéru? Hra se světlem, design i bezpečí

sklo

Obliba skla v interiéru neustále roste a i celoskleněné dveře či dokonce stěny jsou stále žádanější. Sklo je přírodní materiál, který do interiéru vnese světlo, lehkost a prostor. Je schopné rozdělit místnosti na funkční celky a zároveň nechat interiér opticky spojený. Navíc se hodí prakticky všude a do každého stylu a díky speciálním úpravám zajistí i potřebné soukromí. Projděme si nepřeberné možnosti společnosti SAPELI a její nabídku celoskleněných dveří a stěn SAPGLASS.


Správný typ skla je základ
Program celoskleněných dveří a stěn SAPGLASS nabízí širokou škálu skel, nejsnazší rozdělení je na plochá a ornamentní. Mezi plochá skla patří nejčastěji používané Float, Planibel, Sapelux a Satinato, které lze dodatečně dekorovat vzorem nebo barvou. Satinovaná skla nejsou průhledná, ale průsvitná, díky speciální povrchové úpravě se snadno udržují a nedrží se na nich otisky prstů. Specialitou je také sklo Graduel, které ze satinované části plynule přechází na čiré. Oproti tomu ornamentní skla jsou již v základu se strukturou či vzorem a používají se často pro výplně prosklených dveří. Historicky nejznámější bude kůra nebo činčila, které svoji hrubou strukturou evokují dané přírodniny, ale mnohem zajímavější a modernější jsou dekorovaná skla jako např. Satendecor, Texas, Mastersoft či Mil-rays, která si pohrávají s drobnými geometrickými motivy.
                           
Sklo není žádná nuda – vzory pro zpestření
„Na celoskleněné dveře i stěny můžete nechat aplikovat rozmanité vzory, kterými celou plochu zpestříte. Navíc se tím rozehraje zajímavá hra světla a stínů, když slunce dveře prosvěcuje a během dne mění světlo směr,“ uvádí Martin Rataj, produktový manažer SAPGLASS. V nabídce sortimentu SAPGLASS najdete mnoho vzorů, jako jsou vlnky, spirály, kostky, pruhy, dále motivy inspirované přírodou (stromy, květiny, bambusový stonek nebo třeba zebra), moderní vzory jako písmo nebo obrázky inspirované asijskou kulturou. Kromě těchto možností máte na výběr i motivy dětské, které doslova hrají všemi barvami a jsou ideální pro dveře do pokoje vašich dětí. Vzorů je téměř 60, navíc si je v praktickém konfigurátoru na www.sapglass.cz můžete přizpůsobit dle potřeby.
                     
Metody vzorování – jak se co dělá?
Při vzorování jednotlivých skleněných dveří a stěn se používají nejen osvědčené technologie, jako jsou pískování, gravírování, digitální tisk či sítotisk, ale nově také vysoce odolný keramický tisk.
První zmíněnou metodou je pískování, kdy se stříká sklářský písek přes šablonu až je povrch skla v místě motivu zdrsněný do šedobílé barvy. Výhodou pískování je možnost aplikování na téměř všechny druhy skla a téměř pro všechny motivy. Pro pískování se nejčastěji používají čirá skla, kde je efekt nejvíce viditelný. Povrch pískovaného skla je pak hrubší, ale upravený speciálním nanolakem, který usnadňuje jeho čištění. Oproti tomu při gravírování se do skla vyfrézuje plastická drážka ve tvaru V. Šířka drážky je standardně 4-6 mm. Nejefektivnějšího výsledku se dosáhne při gravírování na satinovaných sklech, kde díky vyfrézování leptaného povrchu vznikne kontrast satinovaného skla a čiré drážky. 

 

sklo2
Kromě předchozích metod existují i tři metody tisku - sítotisk, digitální tisk a keramický tisk. U prvního, sítotisku, jde o potisk skla speciální keramickou barvou, která se následně upravuje kalením. Digitální tisk naopak funguje na principu vytištění jakéhokoliv motivu či fotografie a jejího zatavení přímo mezi dvě vrstvy skla. Novinkou v nabídce SAPELI je keramický tisk. Ten je vlastně kombinací předchozích dvou metod. Digitální tiskový stroj nanáší speciální keramické inkousty přímo na sklo, a ty jsou následně vytvrzeny při teplotě až 700°C. Díky tomu je tištěný motiv součástí skla a je odolný proti poškrábání, vodě, UV záření i změně teplot. Na výběr máte u SAPELI z 10 základních keramických barev, v nichž lze vyrobit jakýkoliv ze standartních vzorů v jejich nabídce, stejně jako jakýkoliv motiv či vzor na vaše přání. V dnešní době jsou již technologie tak daleko, že je dokonce možné mít z každé strany na skleněných dveřích natištěný zcela jiný motiv a přitom se tyto nebudou navzájem rušit či překrývat. Stejně tak již není problém použít skleněné dveře i do místností, kde chcete mít naprosté soukromí – ložnice, toalety, zasedací místnosti apod.


Rozměry a bezpečnost
„Co se týká rozměrů do šířky a výšky, stejně jako každá plocha i celoskleněné dveře mají své limity, a to především z důvodů manipulovatelnosti s nimi a jejich vlastní váhy. Tyto hranice jsou však o něco větší než u dveří dýhovaných nebo laminátových. Proto je to skvělé řešení i do velkých stavebních otvorů,“ říká Martin Rataj, a doplňuje: „Obyčejné“ otočné celoskleněné dveře v zárubni mohou mít max. rozměr 100 X 245 cm (š x v), dveře celoskleněné posuvné pak 140 x 245 cm. V tomto případě počítejte s tím, že dveře budou vážit cca 90 kg. Pokud jde o celoskleněné stěny, máme v nabídce standardně rozměr max. 590 x 280 cm, přičemž dveře v nich mohou být max. 240 cm vysoké v případě otočného otevírání nebo 260 cm vysoké, zvolíte-li kyvné panty.“ V otázce bezpečnosti nemusíte mít strach, dobám, kdy jsme proletěli prosklenými dveřmi v punčocháčích táhnoucích se ještě metr za námi, už odzvonilo. Celoskleněné dveře a stěny SAPGLASS jsou vyrobeny z bezpečnostního kaleného skla. To má oproti klasickému sklu podstatně lepší vlastnosti. „Kalením získává sklo zhruba pětinásobnou pevnost, nelze jej tedy snadno rozbít. A pokud by přeci jen došlo k rozbití, tříští se na malé neostré kousky, stejně, jak například sklo v autě,“ upřesňuje Martin Rataj.
Více na www.sapeli.cz a www.sapglass.cz

 


O společnosti SAPELI
Společnost SAPELI je jedničkou na trhu interiérových dveří a zárubní v České republice. Svým zákazníkům nabízí ucelenou škálu dveří od základních foliovaných přes klasické dýhované až po luxusní modely ve vysokém lesku či prosklené stěny na míru. Specializuje se na bezpečnostní dveře a celoskleněné dveře a stěny. Neustále si drží vysokou úroveň designu a vynikající kvalitu svých produktů. Mimo Českou republiku úspěšně působí na Slovensku, v Rakousku, Německu.

 

 

 

Zdroj, foto:  www.sapeli.cz18. říjen 2019
Dnes má svátek Lukáš

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek