Kancelář zítřka – zdravá a flexibilní

Kancelář zítřka – zdravá a flexibilní

samk3

Změny v zařizování kancelářských prostor probíhají mimořádně rychle a mají jednoho společného jmenovatele – v moderních kancelářích to totiž vypadá skoro jako u vás doma.

 

„Počet firem, které se řídí moderními kancelářskými trendy, se i u nás stále zvyšuje. Nutí je k tomu také současný stav na trhu práce, kdy je opravdu těžké získat a udržet si kvalifikované zaměstnance. Proto chytré firmy vycházejí vstříc jejich potřebám a snaží se jim vytvořit co nejlepší podmínky,“ říká Jan Bastař ze společnosti cre8, která se věnuje zařizování kancelářských prostor a k jejím klientům patří například společnost SAP, jejíž kanceláře v pražském Metronomu „zabodovaly“ v soutěži CBRE Zasedačka roku 2016.

Jaká tedy je moderní kancelář? Zdravá a flexibilní.

 

1.    Zdravá

„Především ze strany zaměstnanců přichází požadavek na vysokou ergonomii pracovního místa, což zahrnuje nejen kvalitní a ergonomické sezení, ale také výškově stavitelné tzn. sit/stand stoly či flexibilní ramena na monitory,“ vysvětluje Jan Bastař. Výškově stavitelný stůl umožňuje díky jednoduchému mechanismu změnu výšky pracovní plochy jediným pohybem. „Stůl umožňuje střídat polohu vsedě a vestoje, což je zdravé pro páteř, a navíc změna polohy zvyšuje soustředění,“ říká Bastař.
Základem zdravého sezení je židle nebo křeslo. Absolutní špičkou jsou v tomto směru produkty značky Herman Miller. Firma nedávno uvedla na trh novou vylepšenou Aeron Chair. „Nový Aeron zaručuje svým uživatelům bezproblémový pohyb a správnou ergonomickou oporu za všech okolností. Podporuje přirozené zakřivení páteře a svalovou rovnováhu dokonce i v okamžiku, kdy není člověk opřený. Díky osmizónovému systému a pomocí sakrálně-bederních opěrek udržuje pánev ve vzpřímené pozici. Těsně přiléhající zóny poskytují pevnou oporu, další se podřizují tělu a zajišťují rovnoměrné rozložení váhy,“ vypočítává Jan Bastař.                   
      
sa1sa2sa3

 

zdroj: Herman Miller

 

Ve zdravé kanceláři je ovšem stále důležitější také akustika. Průzkumy totiž potvrzují, že nadměrný hluk snižuje schopnost soustředění a zvyšuje únavu. „Hluk v kanceláři se dá řešit akustickými prvky jako jsou panely, paravany, boxy, ale i koberec a další doplňky, které zvuky pohlcují,“ připomíná Jan Bastař a dodává, že velmi žádaná jsou flexibilní akustické budky a flexibilní jednací místnosti jako je Framery Q.

       
 samk1     samk2
 Zdroj: cre8             


„Značka Framery navázala na úspěch své telefonní budkou pro individuální práci a vytvořila Framery Q. Jde o flexibilní jednací místnost, která si uchovává všechny parametry budky jako je zvukotěsnost v obou směrech či řízené větrání, ale zároveň umožňuje různé způsoby uspořádání - od jednání tváří v tvář až po uspořádání, kdy osoby hledí jednám směrem,“ popisuje Jan Bastař.

 

2.    Flexibilní

 

„Firmy se čím dál častěji snaží dělit prostor nábytkově a ne pomocí vestavěných příček kvůli zajištění maximální flexibility. Mohou tak rychle reagovat na měnící se a vyvíjející se trh,“ říká Jan Bastař. Proto se kromě výše zmíněných flexibilních jednacích místností užívají i další prvky jako je mobilní nábytek či přenosné paravány a zástěny. Typická je pro ně vedle maximální funkčnosti také výraznější barevnost a materiálová různorodost. Kanceláře se tak postupně stává atraktivním životním prostorem, který se vyznačuje mnohotvárností a nabízí různé zóny a oblasti pro práci od klasických pracovních míst přes nejrůznější huby, bary a kavárny až po místnosti připomínající spíše herny. Ostatně vzhledem k tomu, že celoplošné pokrytí wi-fi signálem je dnes už v kancelářích absolutní samozřejmostí, nestojí těmto snahám absolutně nic v cestě.

samk3     

Zdroj: SAP/arch. Lubor Sladký

 

samk4

Zdroj: Amazon Praha/Aleš Jugmann
 
O firmě cre8
Společnost, kterou v roce 2010 založili dva společníci Jan Bastař a  Michal Havrda, se specializuje na interiérový design pracovního prostředí. Ve spolupráci s předními architekty zařizuje kanceláře tuzemských i zahraničních subjektů. Využívá k tomu produktů předních světových výrobců jako je Herman Miller, Sancal, Viccarbe, BuzziSpace, Framery a dalších. S výsledky práce společnosti cre8 se můžete setkat například ve společnosti ManpowerGroup v pražském Florentinu, v kancelářích SAP či v pražských a bratislavských kancelářích Amazonu.


Více informací na: www.cre8.cz

nebo www.facebook.com/cre8.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: Seteva

23. leden 2020
Dnes má svátek Zdeněk

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek