Snadno a rychle - 7 kroků k zářivě čistým oknům

Snadno a rychle - 7 kroků k zářivě čistým oknům
Mytí oken je pro většinu z nás zřídka vyhledávanou činností. Přesto si na to až 37 % Češek najde čas 1-2krát ročně a ještě více (43 %) myje okna 3-4krát ročně. Nejpilnějších, které myjí okna 5krát a více, je u nás celá pětina. I pro vás může být mytí oken rychlé a snadné. Proto jsme připravili několik jednoduchých tipů, které vám ušetří čas i námahu.
Společnost Henkel a její značka Clin, jednička na českém trhu přípravků na mytí oken vám přináší průvodce mytím oken.

clin

1.    Dobrá příprava a je z půlky hotovo
Pro mytí oken zvolte vhodné počasí – mráz ani silné sluníčko mytí neprospějí. Vykliďte parapety a okolí oken. Sundejte záclony a závěsy a dejte je prát – než okna umyjete, budou již zářivě čisté. Na bílé můžete použít kvalitní prací prostředek (například Persil prášek, 20 dávek, 159 Kč). Pavučinky vyluxujte nebo odstraňte koštětem. Připravte si schůdky nebo stoličku, kýbl s vodou, hadr bez chloupků nebo houbičku, papírové kuchyňské ubrousky a přípravek na mytí oken.

2.     Ocet je do salátů a noviny na čtení
Než začnete s mytím, rozmyslete si, zda chcete ztrácet čas s tradičním postupem, kdy mytí saponátem nebo octovou vodou následuje zdlouhavé leštění starými novinami, nebo dokonce použitými silonkami. Snadnější a rychlejší bude chopit se speciálních přípravků, které myjí a leští v jednom jediném kroku. K výběru jsou tekuté přípravky na okna a rámy (Clin na okna a rámy, 750ml, 49,9 Kč), které nastříkáte do kýble a jsou připraveny k použití, nebo ty v lahvi s rozprašovačem, které se uplatní na okenním skle (např. Clin Citrus, 500ml v rozprašovači, 49,90 Kč).
3.     Nepodceňujte žaluzie
Mytí začněte u žaluzií. Pokud byste umyli nejdříve okna, mohla by vás nemile překvapit tekoucí špína ze žaluzií. Jestli vás mokré mytí žaluzií neláká, můžete zvolit i suché mytí speciálním kartáčem ve tvaru větší pinzety, která v jednom kroku setře prach ze dvou nebo více lamel.
4.     Co s rámy a parapetem
Rámy a parapety nejlépe umyjete houbičkou nebo švédskou utěrkou a vodou s tekutým přípravkem na rámy (Clin na okna a rámy). Na rýmy můžete použít i vodu se saponátem, což ale neplatí o mytí okenních skel, kde by saponát mohl zanechat duhové stopy nebo šmouhy. A navíc byste museli dodatečně leštit. Určitě se ale vyhněte pískovým čističům kvůli možnému poškrábání. Na bílé plastové rámy je jednou za několik let potřeba použít speciální chemický čistič, který jim navrátí bělost.
5.     Stěrka – ano či ne
Stěrka má své místo zejména máte-li hodně znečištěná okna, nebo na jaře, kdy jsou okna pokryta silnou vrstvou pylu. Použijte tekutý přípravek zředěný v kýblu s vodou, jakým je Clin na okna a rámy. Stěrkou se po umytí okna lehce zbavíte přebytečné vody. Pro dokonalý lesk takto umytého okna použijte Clin v spreji, který se snadno nanáší a zabezpečí dokonalý lesk vaším oknům.
6.     Co dřív – toť otázka
Vlastníte-li starší šroubovací okna, pak se jistě ptáte, zda nejdřív umýt vnitřní nebo vnější stranu oken. My radíme nejprve se věnovat vnější straně. Kdybyste totiž umyli vnitřek jako první, nemuseli byste si skrz vnější špínu všimnout šmouh a nedoleštěných částí. Dopadlo by to tak, že byste okna uvnitř umyli, zašroubovali a po mytí vnějších stran pak museli znovu rozšroubovat a doleštit.
7.     Po malování nebo přestavbě
Zvláštní opatrnosti je třeba myjete-li okna po malování nebo přestavbě. Na oknech se mohou zachytit zbytky barvy, nebo hrudky stavebních hmot, stěrek apod. Rozhodně na ně nejděte s drátěnkou nebo škrabkou. Mohli byste okna nebo rámy nenávratně poškrábat. Použijte silný čistič v rozprašovači, který nastříkáte a necháte působit.

Zrcadlo, kdo je nejkrásnější?
Když už jste se stali odborníky na mytí oken, můžete hravě, snadno a rychle zvládnout i další skleněné plochy v bytě či domě. Skleněné vitrínky, zrcadla, skleněná dvířka skříní – vše umyjete v jednom snadném kroku – nastříkáte přípravek na mytí oken a hadříkem nebo papírovou kuchyňskou utěrkou rozetřete do sucha a dočista (Clin Citrus, Clin Ovocný ocet, 500ml, 49,9 Kč). O dalších 25 povrchů se postará Clin Multi-Shine, který zvládne sklo, dřevo, kov, ocel, kámen, keramiku, plast, gumu nebo kožený nábytek. Také choulostivé povrchy, jako je televizní obrazovka či stereo souprava, doporučí-li to výrobce. V kuchyni se postará například o pracovní desku ze dřeva či mramoru, stejně jako kuchyňské skříňky včetně jejich úchytek.
 clin2

Clin Citrus, Clin Ovocný ocet, Clin Jablko - Zajistí dokonalý lesk bez šmouh u všech skleněných povrchů – skleněných stolků, prosklených skříněk, oken, zrcadel. Příjemná vůně vás dobře naladí, že hravě zvládnete třeba i všechna okna naráz. Doporučená maloobch. cena je 49,9 Kč (500ml). Clin Antifog se zvlášť hodí na mytí zrcadel dalších skleněných povrchu v koupelně nebo kuchyni, kde častěji dochází k zamlžování. Díky Clinu Antifog budou zrcadla déle odolávat zamlžení.  Clin Multi-Shine zvládne sklo, dřevo, kov, ocel, kámen, keramiku, plast, gumu nebo kožený nábytek i choulostivé povrchy, jako je televizní obrazovka či stereo souprava, doporučí-li to výrobce. V kuchyni se postará například o pracovní desku ze dřeva či mramoru, stejně jako kuchyňské skříňky včetně jejich úchytek.

Clin na okna a rámy perfektně odstraní nečistoty z rámů a okenních parapetů a jen jediným lehkým setřením bez dodatečného leštění vrátí všemu oslnivý lesk beze šmouh. Aplikuje se do vody, několik stříknutí do 5l vody (750ml, 49,9 Kč) Tradiční přípravek Clin Universal, který stačí zmáčknout, nastříkat na okna a setřít. Clin limitovaná edice s vůní dálek – Mediteranean Dreams a Caribean Sunshine vás naladí na cestování a nebo uchovají vzpomínky na letní dovolenou. Pro všechny, kdo rádi myjí okna i v létě.

*  *  *  *  *
Henkel je celosvětová společnost, jejíž vedoucí značky a technologie působí ve třech oblastech: prací a čisticí prostředky, Beauty Care a lepidla a technologie. Od založení v roce 1876 zaujímá firma Henkel vedoucí postavení na globálním spotřebitelském i průmyslovém trhu, a to zejména se známými značkami, jako je Persil, Schwarzkopf a Loctite. Společnost Henkel má téměř 47 000 zaměstnanců a v účetním roce 2014 dosáhl její obrat částky 16,43 miliard eur a upravený provozní zisk 2,59 miliardy eur. Preferenční akcie společnosti Henkel jsou zařazeny do indexu DAX na německé burze cenných papírů.

V České republice působí společnost Henkel ve všech třech strategických oblastech již od roku 1991. Na českém trhu prodává firma Henkel ČR produkty více než 50 značek a zaměstnává 250 zaměstnanců.

 

Zdroj, foto: Henkel; Lercom

27. květen 2020
Dnes má svátek Valdemar

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek