Plnohodnotný domov pro celou rodinu - NEMOCNICE MOTOL

Právě proto, aby mohly být rodiny spolu, vzniká první český Dům Ronalda McDonalda. Společným cílem těchto domů, jichž je po světě více než 370, je zajistit pohodlné a bezplatné ubytování pro rodiny malých pacientů, a dát jim tím možnost být svým dětem, sourozencům či vnoučatům nablízku. Nejde přitom o žádnou ubytovnu, ale o plnohodnotný dočasný domov, který je na základě zkušeností z celého světa koncipovaný s ohledem na potřeby každého člena rodiny.

DRMcD ve FNM exterier 1

Dům nabídne celkem jednadvacet pokojů a chybět nebude ani společná kuchyně s jídelnou, obývací prostor či herna pro děti. V českém domě Ronalda McDonalda pak bude i pracovna pro rodiče, což není v zahraničí příliš obvyklé. Rodiče se díky tomu mohou střídat u dítěte a jeden z nich může nadále pracovat. Místnost lze navíc využít i jako učebnu. Skvělá je také skutečnost, že je dům navržený tak, aby šlo v budoucnosti přistavět další patro s patnácti novými pokoji.

 

Onkologickou diagnózu si každý rok vyslechne 350 dětí

Ani motolská nemocnice nebyla vybrána do projektu náhodně. Kromě celé řady specializovaných pracovišť, je v motolské nemocnici i největší onkologické a hematologické centrum pro děti. „Zhoubným onemocněním v České republice onemocní zhruba 350 dětí ročně, z toho je asi polovina diagnostikována právě ve Fakultní nemocnici v Motole. Všechny tyto děti jsou hospitalizované po dobu delší než jeden měsíc. Možnost strávit tento čas v blízkosti své rodiny je pro psychiku dětských pacientů nedocenitelná,“ říká Vladimír Komrska, primář hematologie Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.

Kromě dětí, které se léčí s onkologickým onemocněním, míří do Fakultní nemocnice v Motole tisíce dalších pacientů, mladších osmnácti let. Jen v odděleních hematologie a onkologie, kardiologie, neurologie a pediatrie je to bezmála 13 tisíc hospitalizací každý rok. Statistiky FN Motol zároveň říkají, že sedm z deseti dětských pacientů je mimopražských. Rodiny právě těchto dětí budou moct už za krátkou dobu využít pohodlí v Domě Ronalda McDonalda. Plnohodnotný dočasný domov je ale určen také rodinám s dětmi, kterou jsou vážně nemocné a do Prahy dojíždějí na ambulantní léčbu, například chemoterapii.

Dum Ronalda McDonalda obyvak

Díky patří hlavně zákazníkům McDonald’s

Jak už bylo řečeno, dům je financován z příspěvků věnovaných Nadačnímu fondu Dům Ronalda McDonalda. Jedná se o samostatnou organizaci, která není ve vlastnictví společnosti McDonald’s, největší restaurační síť světa a její zákazníci jsou nicméně hlavními přispěvateli. Do sbírky se zapojují jak jednotlivé restaurace, které posílají část svých příjmů z prodeje například Happy Mealu nebo hranolek, tak hlavně samotní zákazníci ať už formou příspěvku či nákupem charitativních předmětů. „Touto cestou bych chtěl poděkovat všem našim zákazníkům. Je to hlavně jejich zásluha, že byl základní kámen Domu Ronalda McDonalda položen a že už v dohledné době přivítá první rodiny nemocných dětí. Velké díky ale také patří všem franšízantům a zaměstnancům, moc si vážím jejich pracovního nasazení a finanční podpory bez které bychom se dnes nemohli tešit z tak velké události,“ říká Tomasz Rogacz, generální ředitel McDonald’s ČR/SK.

 

Výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Ivana Pešatová se k díkům připojuje a zároveň dodává, že na výstavbu bylo dosud vybráno asi 88 % finančních prostředků. Na dokončení lze přispět přímo v restauracích McDonald’s, anebo online v rámci projektu Darujme.cz.

Více o prvním českém Domu Ronalda McDonalda:  
https://www.drmcd.cz/dum-ronalda-mcdonalda/

Dum Ronalda McDonalda herna

Dům Ronalda McDonalda na Darujme:
https://www.darujme.cz/projekt/1200145

 

Box: McDonald’s a Nadační fond Dům Ronalda McDonalda: Dvě organizace, jeden společný cíl
Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities, která byla coby samostatná organizace založena v sedmdesátých letech v USA. Jejím cílem je nabídnout ubytování rodinám dlouhodobě nemocných pacientů, k čemuž slouží téměř 400 Domů Ronalda McDonalda po celém světě. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda v ČR působí od roku 2002 a jeho hlavním donorem jsou právě společnost McDonald’s a její zákazníci. Samotné restaurace přispívají jednou korunou z každé zakoupené kávy, v akci McHappy Day jde Nadačnímu fondu polovina tržeb z hranolek. V restauracích se dále dvakrát ročně prodávají charitativní předměty a celoročně jsou zde k dispozici kasičky na finanční dary zákazníků. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda v neposlední řadě podporuje také společnost McDonald’s, která přispívá na celkový provoz charity.


 Dum Ronalda McDonalda pracovna
O společnosti McDonald's:
McDonald's aktuálně provozuje již 105 restaurací na českém trhu, kde působí již více než 25 let. První restaurace byla otevřena 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici. McDonald’s dlouhodobě usiluje o snížení dopadů provozu restaurací i aktivit svých dodavatelů na životní prostředí a podniká kroky, kterými se snaží na důležitost těchto otázek upozornit. Od roku 2000 společnost v České republice třídí veškeré obaly od zákazníků v restauracích. Obaly od dodavatelů či použitý olej z fritéz třídí již od roku 1992. Aktuálními změnami na cestě k šetrnějšímu provozování restaurací je v McDonald's odstranění plastových kelímků, přechod z plastových na papírová brčka. Ročně tím McDonald's předejde výrobě 69,4 tun plastu.
O Nadačním fondu Dům Ronalda McDonalda:
Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities. V České republice byl nadační fond založen v roce 2002 a jeho posláním je pomáhat rodinám dětí se závažným dlouhodobým onemocněním. Cílem je umožnit vážně nemocným dětem špičkovou lékařskou péči a jejich rodinám nabídnout podporu. Proto poskytuje bezplatné ubytování rodičů v nemocnici a už brzy jim nabídne také ubytování v prvním českém Domě Ronalda Mcdonalda, jehož stavba byla zahájena v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

21. září 2021
Dnes má svátek Matouš

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek