Paušální daň pro chudé podnikatele. Vstupenka do daňového ráje?

 

Může být, přinejmenším alespoň pro některé OSVČ. Nejzajímavější na ní ovšem je to, jak rychle byla na podzim po několikaletém předchozím přešlapování uvedena do života. Co si od ní asi vláda tak najednou slibuje?

ilustracepausalnidanobsahovkazPixabay

Konstrukce paušální daně je velmi jednoduchá. OSVČ místo sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu bude posílat jen jednu souhrnnou platbu na příslušný účet finančního úřadu. Pro rok 2021 tato částka činí 5 469 korun měsíčně a je složena z minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 393 korun, minimálního sociálního pojistného navýšené o 15 procent, celkem 2 976 korun, a daně z příjmu ve výši 100 Kč. Sociální pojistné bylo takto navýšeno „laskavostí“ státu proto, aby OSVČ, které se rozhodnou pro paušální daň, neměly úplně minimální důchod. Přihlásit se k paušální dani mohou OSVČ, které nemají příjmy vyšší než 1 mil. ročně a nejsou plátci DPH, a to do 11. Ledna každého roku.


A proč to stát udělal? Aby z lidí, co neplatili žádné daně, „vyrazil“ nyní, v době rekordního daňového schodku, měsíčně aspoň stovku daně a navíc necelé čtyři stovky na sociálním pojištění? Tomu se moc věřit nechce. Dokud si neuvědomíme, že za „odpustek“ ve výši 100 Kč měsíčně (slovy 4 eura  ) nebudou tyto OSVČ povinny podávat žádné přehledy ani přiznání a v důsledku toho na ně nebude moci přijít ani žádná kontrola. Co by taky kontrolovala, že.
Za téhle situace potom nemá logiku ani to, aby paušál platící OSVČ svým odběratelům vnucovali příjmové doklady a faktury, ale naopak mohou místo nich nabídnout nějakou tu slevu. Tím se stanou i konkurenčně schopnějšími, samozřejmě. A možná ani neskončí na úřadu práce, což by stát přišlo podstatně dráže, než trocha té „šedé“ ekonomiky, tímto nyní legalizované.


A je tu pro stát ještě jeden bonus. Ty peníze, co takto protečou touto nekontrolovatelnou ekonomickou zónou, se pochopitelně nikam neztratí, protože se za něco utratí. Ať už to jsou ty peníze, které OSVČ takto získá „bez papíru“, nebo ty, které jeho odběratel ušetří díky slevě, kterou by jinak nedostal. Čili se podpoří spotřeba, klasický to tahoun ekonomicky, a vyberou se i nějaké daně navázané na zboží – DPH, spotřební. A šedá ekonomika tak pomůže znovu rozběhnout i tu oficiální.


Příliš spekulativní úvaha? Možná… Ovšem úmysl vytáhnout oficiální ekonomiku z bryndy pomocí té šedé tu už přinejmenším jednou historicky byl, a to v Itálii po 2. světové válce. A podařilo se.

 

 


Jitka Lenková

foto: Pixabay

27. únor 2021
Dnes má svátek Alexandr

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek