Aktivní senior, zdravý senior

Věděli jste, že lze cvičit také na dálku přes internet v pohodlí domova? Parta zkušených cvičitelů a lektorů z centra Senior fitnes provádí pomocí videí jednoduchými cviky všechny seniory, kteří jsou zapojeni do klubu. Tím ale jejich aktivity nekončí. Zapojení senioři si mohou trénovat nejen fyzickou pružnost, ale také mozek s pomocí her, kvízů či domácích úkolů z jazykových kurzů.

Fotokrouzek DSC 3009 kopie

Organizaci Senior fitnes z.s. založil již před 13 lety Mgr. Zdeněk Srba. Ta dodnes pomáhá naplnit program tisícům seniorů a preseniorů po celé České republice. V nynější situaci, kdy vládní opatření neumožňují shromažďování z bezpečnostních důvodů, ale jejich aktivity neustaly a lektoři pravidelně zasílají úkoly pro nadšené seniory, kteří mají zájem zůstat aktivními. Jak je známo, ve zdravém těle je zdravý duch a dle lékařských výzkumů dalšího ze zakladatelů Senior fitnes MUDr. Miloše Matouše bylo prokázáno, že je možné snížit nebo zcela vysadit léčbu insulinem u cukrovky díky pravidelnému pohybu. Cvičitelé ze Senior fitnes mají speciální akreditaci na cvičení se seniory a je kladen jednoznačný důraz na bezpečnost při cvičení a respektování specifik daného věku. „Jedním aspektem, který není běžný, je propojení cvičení se sociálními aktivitami. Právě v seniorském věku se už mnoho lidí nezapojuje do sociálního života a naše komunitní centrum umožňuje množství společných aktivit, např. učení jazyků, zpěv, kreslení, stolní tenis, karetní hru bridge a další. Většina účastníků tento společenský aspekt hodnotí jako velmi pozitivní,“ říká Táňa Dutkevičová, cvičitelka ze Senior fitnes.

 Fotbal DKZ 6297

Do projektu se může zapojit každý senior a za účast na aktivitách v komunitním centru na Praze 6 se nic neplatí. Za běžného provozu probíhá cvičení po celé ČR v tělocvičnách, fitcentrech či kulturních zařízeních, ale také v bazénech. Podle místa cvičení a výše nájmu se ceny za cvičení pohybují v rozmezí 50-60 Kč. Instruktážní videa jsou na internetu k dispozici zdarma. Senioři se často účastní většího počtu kurzů a počet aktivit není limitovaný. Mají na výběr např. z pohybových aktivit jako nordic walking (chození s vycházkovými holemi), nového sportu „fotbal v chůzi“, který propaguje UEFA, cvičení na židlích pro seniory s pohybovým omezením, cvičení s overballem, cvičení pro zdravá záda a další.

 Cviceni v bazenu DSC07519a

„Po zákazu společných aktivit se lektoři sami rozhodli, že neponechají své žáky propadnout depresi a lenosti a všichni se zapojili pomocí internetu do pokračování ve svých aktivitách. Výuka jazyků probíhá analogicky jako v současné době výuka školní, cvičitelé zasílají svým cvičencům sestavy, které by si měli ten den zacvičit, bridžisté obdrží každý den test, který je následně vyhodnocen,“ vysvětluje Milena Lančová, manažerka projektu Senior fitnes.

 Cviceni na zidlich 20191125 091437

Mezi další aktivity, které Senior fitnes organizují, patří i Den pro zdraví. Tento den byl organizován několikrát do roka. „Jedná se vždy o den plný her, sportování a závodění, který je určen pro celé rodiny a ne jen pro seniory. Díky některým sponzorům bývají vítězové různých disciplín odměňování drobnými dárky,“ popisuje Táňa Dutkevičová. „Den pro zdraví byl naplánován na duben 2020 ve Žlutých lázních a v tuto chvíli zatím předpokládáme, že se pravděpodobně uskuteční v létě nebo na podzim tohoto roku. Detailnější informace jsou uvedeny na našem webu www.seniorfitnes.cz. Brzy uvedeme i datum konání. Registrace na akci není nutná,“ řekla Táňa Dutkevičová. Kromě turnaje ve fotbalu v chůzi a dalších sportovních her je těžištěm akce pochod Prahou s trekingovými holemi. Trasa měla vést přes různé zastávky na zajímavých místech, včetně prohlídky podolské vodárny, České televize či přes Vyšehrad s průvodcem. Bohatý doprovodný program je určen nejen pro členy Senior fitnes, ale i pro ostatní seniory včetně jejich rodin s dětmi. Účastníci se mohou těšit také na divadelní představení a koncert.

 

Foto: www.seniorfitnes.cz

 

21. říjen 2020
Dnes má svátek Brigita

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek