Dexibuprofen – nová generace léku proti bolesti

Farmakoterapie bolesti

MUDr. Marek Hakl, PhD
Centrum léčby bolesti Medicinecare s.r.o.,
Chirurgická klinika FN Brno a Lékařská fakulta MU

MUDr. Hakl 2


Cílem léčby je zmírnění až odstranění bolesti, zvýšení funkční kapacity, zajištění nerušeného spánku a celkové zlepšení kvality života. Strategie léčby bolesti vychází z třístupňového analgetického žebříčku WHO, publikovaného poprvé v roce 1986 a původně určeného pro léčbu nádorové bolesti. Záhy byl však zcela přejat pro léčbu bolesti nenádorové, akutní i chronické. Žebříček je tvořen třemi základními stupni léčby, první stupeň pro nejméně intenzivní bolest zahrnuje neopioidní analgetika, druhý stupeň pro intenzivnější bolest přidává k neopioidním analgetikům slabý opioid a ve třetím stupni je slabý opioid nahrazen opioidem silným. Celou léčbu je možné doplňovat dalšími léčivými přípravky pro léčbu specifických bolestivých stavů a další přídavnou léčbou k potlačení nežádoucích účinků analgetik.


Základním stupněm léčby akutní i neakutní bolesti jsou neopioidní analgetika, z nichž největší skupinu tvoří nesteroidní antiflogistika (NSA). Princip jejich účinků spočívá v blokádě cyklooxygenázy (COX). Ta je přítomna v těle ve dvou podtypech. COX I se účastní řady pro tělo důležitých pochodů, podporuje ledvinné funkce, zlepšuje činnost krevních destiček a podílí se na ochraně stěny trávícího traktu. Blokování tohoto typu není žádoucí. Naopak COX II blokuje změny, které přichází při zánětu a bolesti. Blokování tohoto typu COX je žádoucí. Optimální tedy je, aby  NSA blokovala co nejvíce COX II. To bohužel většina volně prodejných NSA nedělá. Jako nejvíce šetrný ze skupiny volně prodejných NSA se jeví novinka na trhu dexibuprofen.


Dexibuprofen se vyrábí krystalizací z ibuprofenu a je přítomen pouze v jeho pravotočivé formě. S dexibuprofenem byla provedena řada studií, které ho porovnávali s dalšími NSA. Při nich se zjistilo, že u dexibuprofenu stačí pouze 200 mg dexibuprofenu k nastolení účinnosti v léčbě bolesti. Zároveň bylo zjištěno, že dexibuprofen je výrazně šetrnější k organismu vůči trávicímu traktu ¬¬– nežádoucí účinky v trávicím traktu se u dexibuprofenu vyskytly pouze v 3,7 % případů. Studie tedy prokazují, že dexibuprofen je nejšetrnější NSA, které si mohou pacienti sami v lékárně koupit.
Ibolex® 200 mg je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje dexibuprofen. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

MÉNĚ JE VÍCE! NOVÁ GENERACE LÉKU PROTI BOLESTI: IBOLEX® 200 MG

SAN Ibolex FB 1060029927 V9 L R

IBOLEX® 200 mg je nový účinný lék proti mírné až středně silné bolesti. Díky rychlému přesunu do kloubní tekutiny je vhodný zejména na léčbu bolesti pohybového aparátu, například bolesti zad.

IBOLEX® 200 mg obsahuje krystalicky čistý dexibuprofen. Poskytuje účinnou úlevu od bolesti a současně méně zatěžuje organismus. Působí rychle a efektivně přímo v místě bolesti. IBOLEX® 200 mg uvádí na český trh společnost Sanofi.

Doporučená cena za balení 20 tablet je 110 Kč.

IBOLEX® 200 mg je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje dexibuprofen. Čtěte pečlivě příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

28. říjen 2020
Dnes má svátek Státní svátek

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek