20. říjen - Světový den osteoporózy

Světový den osteoporózy

 biominvapnik

 

Světový den osteoporózy (20. října) upozorňuje, že zásadní roli v tomto závažném onemocnění kostry hraje prevence – tedy především dostatečný přísun vápníku. S jeho přijímáním a vstřebáváním to ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát a konzumace mléčných výrobků zdaleka nestačí.  V České republice tak postihuje osteoporóza 15 % mužů a 33 % žen ve věku nad 50 let a 39 % mužů a 47 % žen nad 70 let.

 

Vápník, stavební kámen kostí
Vápník hraje klíčovou roli v období dětství a dospívání (do 30. roku věku), kdy je jeho dostatek podmínkou pro výstavbu zdravých a silných kostí. Rovněž hraje důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Když dojde k poklesu hladiny v krvi, tělo si vápník doplňuje z kostí, což způsobuje, že jsou poréznější, křehčí a zvyšuje se tak riziko zlomenin. Pro udržení kostní hmoty je jeho příjem důležitý i v dalším průběhu života, například v období menopauzy a ve stáří, kdy z kostí přirozeně mizí.

 

Vstřebávání a ukládání vápníku podmiňují vitaminy K2 a D3
 Ke vstřebávání vápníku dochází v tenkém střevě. „Tento mechanismus je závislý na přítomnosti vitaminu D, který dokáže absorbování vápníku příznivě ovlivnit a vitaminu K2, jež ho odvede přímo do kostí a vápník se tak neuloží do cév a měkkých tkání,“ vysvětluje MUDr. Jana Čepová, primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol a doplňuje, že vitamin K2 tak pomáhá předcházet osteoporóze, zvyšuje hustotu kostního materiálu a redukuje i riziko zánětů. Podle profesora MUDr. Petra Broulíka, DrSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN může být především u žen problematický nedostatek vitaminu D. „Jakmile žena překročí určitou věkovou hranici a projde menopauzou, hrozí velké riziko osteoporózy, ženy mají i svalové a kloubní slabosti, klesá u nich schopnost aktivního života. Přitom stačí dodat vitamin D a tento stav se velmi rychle zlepší,“ dodává profesor Broulík.

 

Pokud si chcete být jistí, že máte vápníku dostatek, nebo pokud trpíte některou z potravinových intolerancí, určitě nepodceňujte přírodní doplňky stravy. Na trhu je jich celá řada. „Nejvhodnější je volit přírodní cestu – tedy například tobolky s namletými vaječnými skořápkami, které jsou pro tělo lépe vstřebatelné, než vápník chemického původu a jsou skvělou prevencí proti osteoporóze,“ radí primářka Čepová.

 

TIP: Doplněk stravy OVOVITAL od Biominu je čistý přírodní vápník získaný z vaječných skořápek. Mikronizovaný vápník je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus a má o 30 % vyšší vstřebatelnost než uměle vyráběný vápník. Přípravek je balený v tvrdých želatinových tobolkách, které jsou rovněž přírodní a bez pomocných látek. Výhodou je, že se snadno polykají. Koupíte na www.apotek.cz za 109 Kč. Více informací na: www.jsemstalekost.cz

 

Nedostatek vápníku
Minimální doporučené množství na den pro dospělého jedince je přibližně 1 000 mg. „Poslední vědecké práce dokonce ukazují, že příjem vápníku v naší populaci klesl až na 400-500 mg/den, což odpovídá množství doporučené pro dítě do 1 roku. Přitom naši předkové měli příjem vápníku asi dvojnásobně vyšší než současný člověk a na jejich kostech to bylo znát,“ upozorňuje MUDr. Jana Čepová.

 

Konzumace potravin bohatých na vápník není záruka výhry, protože nezáleží na jeho absolutním obsahu, ale na jeho biologické dostupnosti, tedy jeho vstřebatelnosti z dané potraviny. Ta je nejvyšší v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán, vysoká v ořechách nebo máku, které jsou ale spíše pochutiny, než hlavní součást stravy, a relativně nízká v zelenině. Celému procesu absorpce napomáhá kyselé prostředí, proto je dobré do stravy zařadit ovocné šťávy, zelí, zeleninové saláty, okurku i bylinné čaje.

 

Doporučený denní příjem vápníku (mg)

Kojenci ( 0-1 rok)              400- 600
Děti ( 1- 10 let)                 800
Děti ( 11- 18 let)               1 200
Dospělí ( 19- 24 let)          1 200
Dospělí                              800- 1 000
Těhotné ženy                    1 200
Osoby s osteoporózou      1 000- 1 500

 

www.jsemstalekost.cz

 

30. květen 2020
Dnes má svátek Ferdinand

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek