Trénink paměti pomocí myšlenkových map

linkaobr3 2 

Slyšeli jste už o myšlenkových mapách? Jedná se o způsob zaznamenání myšlenek trochu jiným způsobem, než na který je většina z nás navyklá ze školních lavic. Proč byste o myšlenkových mapách měli chtít vědět více?

 

Když je to dost dobré pro ně…

Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Charles Darwin, Winston Churchill. I tito velikáni lidských dějin své velkolepé nápady a myšlenky zaznamenávali do myšlenkových map. Díky dochovaným záznamům víme, jakým způsobem nejspíš tihle géniové přemýšleli. Myšlenková mapa totiž odhaluje mnohem více než jen pouhý text. Vidíme obrazy, spojitosti, vzájemné vztahy. Kromě faktu, že se tak autorovi dostává mnohem více prostoru vyjádřit své myšlenky kreativně, je důležité zmínit i to, že myšlenkové mapy pomáhají si informace také lépe zapamatovat.

 

Jak účinně trénovat paměť pomocí myšlenkových map?

Tvorba myšlenkových map sama o sobě podporuje vaši kreativitu, pomáhá rozvíjet inteligenci, zlepšuje koncentraci i paměť. To, že zaznamenáváte své poznámky kreativně a s pomocí asociací, rozvíjí vaše duševní schopnosti.

Čeho vlastně chcete dosáhnout, když se snažíte vylepšit svou paměť? Je to znovuvybavení naučeného. Rozpomenutí se. Víte, jak funguje vaše paměť? Udělejte si teď malý test. Zavřete oči a vzpomeňte si na něco, co jste přečetli. Jaká vzpomínka se objevila? Jednalo se o klasický lineární zápis?

Většina lidí si nezapamatuje běžný text v takové formě, v jaké ho viděla. Neumíme za zavřenými víčky „číst“ ze vzpomínek na zápis. Myšlenkové mapy ale obsahují mnohem více než jen text. Jsou takovým vodítkem. Strukturou plnou asociací, obrazů a symbolů. Trénink paměti je díky nim zábavný a funkční.

 libírciun212ka 2
A co učení?

Nejen vlastní nápady a myšlenky. Do myšlenkových map můžete zanést jakoukoliv informaci. Například záznam z přednášky nebo vyučovací hodiny. Lépe se totiž naučíte nazpaměť látku, která je zaznamenána v logické struktuře, než klasický zápis. Střed mapy patří základnímu tématu. Z něj se větví struktura až po konečné pojmy. Ty můžete libovolně doplňovat nebo rovnou nahrazovat obrázky, znaky a symboly. Každá mapa je vlastně takové malé umělecké, systematicky uspořádané dílo.

20. leden 2022
Dnes má svátek Ilona

Počasí


ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek