Jak na oslňující rodinné fotografie pod stromkem

Také v období Vánoc obdivujete na první pohled oslnivé snímky, kolující po internetu, na kterých jsou vyobrazeny šťastné rodiny u vánočního stromku a vy se ptáte proč, ač stejně šťastní, nedokážete ze svých fotoaparátů vyloudit stejně pěkné fotografie? V následujícím článku vám odtajníme některé z tipů profesionálních fotografů, díky kterým i vy budete moci tento rok okouzlit okolí.

fotovanoce2

Plánování je půl úspěchu

V dobách, kdy jsem začínala fotit a opravdu jsem si z celého srdce přála, aby  mi focení vyšlo, byly mým největším nepřítelem tzv. hurá akce bez řádné přípravy. Teď byste snad mohli namítnout, že fotografování o Vánocích je především o momentkách, což je zcela evidentní pravda, nicméně i tak budete muset dopředu obstarat několik věcí, aby nám při vytoužených momentkách například nedošla šťáva nebo místo na paměťové kartě.

 

  1. Stáhněte si všechny dosavadní fotografie do počítače nebo na externí disk a paměťovou kartu zformátujte, abyste na ni měli o Vánocích dostatek místa.
  2. Plně nabijte baterii a minimálně jednu si nechte do zásoby. Často se stává, že šťáva dochází v tu nejméně vhodnou chvíli - buďte připraveni!
  3. Štědrý den je ve znamení přítmí a tvářích osvětlených svíčkami a světýlky na stromku. Proto budete potřebovat stabilní stativ.

 

Zapomeňte na blesk
Toto pravidlo neplatí tak úplně na 100%. S jistotou můžete zapomenout na vestavěné blesky, které nepřirozeně osvětlují obličeje a dělají z lidí upíry s rudýma očima. Je to tím, že světlo má úplně jiný charakter i barevnou teplotu než útulné žluté světlo vánočního osvětlení, a navíc má několikanásobně vyšší intenzitu, a tak naprosto přebije jakékoliv standardní světlo. Abyste se tomu vyhnuli, budete muset nastavit vyšší hodnotu ISO (citlivost snímače), která vám do snímku přidá světlo, ale ne tolik, aby scéna vypadala nepřirozeně.

Pokud chcete scénu přisvětlit tak, aby vypadala přirozeně, použijte například přídavné LED světelný panel nebo externí, systémový blesk, kterým budete mířit do stropu, ne přímo na fotografovanou scénu. Tím se vyhnete nepřirozenému vzezření a dostanete na fotku víc světla.


Profesionální nastavení fotoaparátu
Ať už fotíte na mobil, na kompakt nebo na zrcadlovku, máte jisté možnosti na manuální nastavení expozice, kterou bych vám doporučila použít, protože ve většině případů automat vyhodnotí expozici špatně.

Jak už jsem znímila výše, budete potřebovat stativ, jelikož ani vaše ruce, a už vůbec ne lidi co budete fotit, nevydrží 10 sekund ve strnulém klidu. Expoziční hodnoty proto nastavte následně: čas expozice nesmí být delší než 1/10s, clonové číslo okolo f/2.5 a ISO vysoké, ale ne tak vysoké, aby byl na snímku znát přílišný šum.


Soustřeďte se na detaily
Při Štědrém večeru se nezapomeňte soustředit na detaily - na jednotlivé svíčky, ozdoby, ale i na jednotlivé dárky. Při jejich rozbalování si ne fotoaparátu nezapomeňte zapnout funkci sekvenčního snímání - tak, aby vám neunikl žádný moment, tím méně chvíle nadšeného překvapení v očích obdarovaných.


Nezapomeňte na kvalitní koučink
Chcete-li opravdu zazářit a mít fotografie jako profík, můžete si pod stromeček nadělit fotografický kurz z řady Masterclass, Zrcadlovka od A do Z. Pochopitelně zde najdete i mnoho dalších kurzů, například Akademii produktové fotografie, Fashion portréty nebo Tajemná světla. Udělejte si radost! Přeji vám krásný adventní čas.

6. červenec 2020
Dnes má svátek Mistr Jan Hus

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže