Chybějící cizinci zdražují Čechům služby

Po mnoha měsících jsou hranice České republiky opět otevřené. Kvůli ochranným opatřením ale jen pro některé zahraniční turisty. Ti navíc vzhledem k nejasnému systému vstupních pravidel ani neví, zda k nám přijet mohou. Turisté tedy nepřijíždí a chybí nejen Praze, která již musela kvůli nedostatku turistů zdražit jízdenky v MHD. Pokud se situace rychle nezlepší, může to mít vliv na zdražení dalších služeb.
„Zatímco okolní státy již profitují z příjezdu zahraničních turistů, Českou republiku turisté opomíjí. Nejezdí sem, i když někteří z nich mohou,“ uvádí Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR a doplňuje: „Je to dáno tím, že stát zcela opomněl propagaci v zemích a jazycích, odkud k nám turisté mohou přijet. Chybí jasná pozvánka, že Česká republika se těší na turisty z otevřených destinací. Navíc vyhlašovaná ochranná opatření jsou nepřehledná a nepochopitelná i pro nás Čechy. Turisté ze zahraničí si tak radši zvolí jinou zemi.“
V roce 2019 navštívilo Českou republiku 10,8 miliónu zahraničních turistů, kteří zde strávili více než 27 milionů nocí. O rok později se však návštěvnost oproti roku 2019 snížila na čtvrtinu, tedy na 2,8 milionu hostů. Celkově loni chybělo v tuzemských ubytovacích zařízeních přes 8 milionů cizinců, počet přenocování se meziročně snížil o téměř 20 milionů nocí.
Výrazný propad příjezdu turistů ze zahraničí, který od počátku pandemie covidu trvá až doposud, nelze jednoduše nahradit a promítá se také v cenách služeb a zboží pro obyvatele České republiky. Chybějící turisty vnímají také provozovatelé prádelen a čistíren nebo dodavatelé potravin do hotelů. I ti musí propouštět a omezovat své provozy. Zahraniční turisté, přijíždějící skrze agentury, chybí i atraktivitám, jako jsou muzea a galerie nebo divadla.
„Bez okamžité a cílené podpory ze strany státu, nemáme žádnou šanci udržet naše podnikání a zahraniční turisté ztratí o Českou republiku zájem,“ konstatuje Karel Výrut, předseda sekce příjezdového cestovního ruchu asociace a majitel cestovní agentury a doplňuje: „Naše společnost ročně přivážela například na 30 tisíc studentů z Itálie, kterým jsme zde organizovali několikadenní programy včetně návštěv památek UNESCO nebo památníků jako jsou Lidice či Terezín, letos zatím nepřijel žádný.“
Cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu generovaly ročně obrat okolo 6 miliard korun. Propad tržeb v porovnání roků 2019 a 2020 činil 95 procent. Cílená finanční podpora ze strany státu byla pouze program COVID – cestovní kancelář, kde pro tyto specializované agentury byly připraveny pouze jednotky milionů, což pokrylo necelých 0,5 procenta obratu z roku 2019. Podnikatelé pracující se zahraničními turisty museli tak propustit již více než 70 procent svých zaměstnanců.
„Vlivem nečinnosti a nezájmu státu v oblasti propagace České republiky v zahraničí a nulovým podporám podnikatelů v příjezdovém cestovním ruchu, budou cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu nuceny propustit i poslední specialisty. Máme obavu, že může dojít k takovým škodám, které bude v budoucnu těžké nahradit a Česká republika přijde o velkou část příjmů generovaných zahraničními turisty,“ uzavírá Jan Papež.

 

9. srpen 2022
Dnes má svátek Roman

Počasí


logoNR1 

 

ALBATROS MEDIA RGB

 

logomotylek